26.1 C
شهر مقدس قم
۳۱ مرداد ۱۳۹۸
ورود / عضویت
اخبار دانشگاه علمی و کاربردی

ثبت ایده‌های نو آورانه در حوزه گردشگری در مرکز نو آوری گردشگری

رئیس مرکز علمی کاربردی شهرداری قم از ثبت ایده‌های نوآورانه در حوزه گردشگری در مرکز نوآوری گردشگری این مرکز خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، مصطفی ملایی با بیان اینکه توسعه گردشگری یکی از اهداف تعیین شده در استان به شمار می رود، اظهار کرد: نسل سوم دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های مولد و کارآفرین هستند و تلاش بر این است که سرمایه‌های انسانی تربیت‌شده در آنان هم مولد باشند. نسل آینده باید کارآفرین و نوآور تربیت شوند.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر راهبردهای اقتصاد مقاومتی اذعان کرد: اساس اقتصاد مقاومتی فعالیت‌های دانش‌بنیان است تا نسل جوان تولید ایده‌های نو و برپایه دانش داشته و مشکلات را حل کنند تا وابسته به غرب و شرق نبوده و براساس توانمندی‌های داخلی مشکلات را برطرف سازند.

رئیس مرکز علمی کاربردی شهرداری قم با تاکید بر اینکه ماموریت‌ دانشگاه‌ علمی کاربردی کارآفرینی و مهارت‌آموزی است خاطرنشان کرد: با توجه به این مسائل و شرایط خاص کشور، در مرکز علمی کاربردی شهرداری برگرفته از سند چشم‌انداز ۱۴۱۴ ساختارهایی در حوزه کارآفرینی تعریف کردیم که منجر به تاسیس دفتر کارآفرینی و نخستین مرکز نوآوری گردشگری در کشور و در استان شد.

وی بیان کرد: مرکز نوآوری گردشگری دانشگاه علمی کاربردی با مجوز وزارت علوم فعالیت خود را آغاز کرده و ماموریت تخصصی اختصاص یافته به آن، کمک به توسعه ظرفیت‌های گردشگری استان با رویکرد علمی و دانشگاهی است.

ملایی افزود:  قبل از اینکه این مرکز فعالیت‌های خود را به صورت رسمی آغاز کند برای معرفی بهتر مرکز و به دست آوردن نتایج علمی و گردشگری استارتاپ تخصصی را با این موضوع تعریف کردیم که ۹ اردیبهشت به پایان می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: حوزه های مختلف گردشگری را به ۶ کارگاه تقسیم کردیم و هرکدام را در یک روز با حضور تشکل‌های متولی آن حوزه و اساتید مطرح کشوری متخصص آن کارگاه‌ها  برگزار خواهیم کرد که عناوین آنها شامل دفاتر خدمات گردشگری و راهنمایان، مجتمع‌های بین راهی و مراکز پذیرایی، هتل‌ها و مراکز اقامتی، حمل و نقل درون و برون‌شهری، صنایع دستی و زیورآلات، سوهان و سوغات است.

وی اذعان کرد: ابتدا انجمن‌های متولی حوزه‌های مختلف، ظرفیت‌ها، مشکلات و نیازها را مطرح کرده و سپس اساتید حوزه‌های تخصصی استانداردها، بایدها و نباید‌های حوزه را عنوان و ایده‌پردازان با استفاده از مطالبی که این دو مجموعه مطرح کردند یادداشت کرده تا در آینده ایده را به دبیرخانه تحویل دهند.

رئیس مرکز علمی کاربردی شهرداری قم با بیان اینکه سایت qstartup.ir محل ثبت ایده‌های ایده‌پردازان است گفت: ایده‌ها پس از ثبت وارد فاز رقابتی در ۹ اردیبهشت خواهند شد و در پایان به ایده‌های برتر جوایزی تقدیم می‌شود.

ملایی اذعان کرد: کار مرکز از اینجا آغاز شده که پیگیری عملیاتی سازی ایده‌های برتر و ارتباط آنها با فضای کسب و کار است؛ هر زمانی که فعالان حوزه گردشگری نیاز به ایده داشته باشند مرکز با پیگیری از طریق بانک اطلاعاتی خود ایده‌های لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهد که تاکنون بیش از ۱۰ ایده ثبت شده است.