20.3 C
شهر مقدس قم
۲۸ شهریور ۱۳۹۸
ورود / عضویت
گزارش

چهارشنبه آخر سال مهمترین دغدغه خانواده ها / چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی

در چند سال اخیر چهارشنبه اخر سال به بزرگترین دغدغه برای خانواده ها تبدیل شده است در حالی که می توان با یک برنامه ریزی دقیق و تبلیغات مناسب و با یک تیم حرفه ای این آتش بازی ها انجام بگیرد

هر ساله با نزدیک شدن به هفته آخر سال برخی سنت ها که از سال های قبل از گذشتگان به یادگار مانده است توسط شهروندان انجام می گیرد که یکی از این سنت ها چهارشنبه سوری است؛ البته چهارشنبه سوری در سال های نه چندان دور بسیار زیبا و آرام برگزار می شد اما امروز ….
در دهه های نه چندان دور خانواده ها دور هم جمع می شدند و آتش کوچکی روشن می کردند و مانند گذشتگان خود از روی آتش می پریدند اما در این سال ها چهارشنبه سوری به مهمترین دغدغه خانواده ها در پایان سال تبدیل شده است.

چهارشنبه سوری که تحریف شده است
چهارشنبه سوری که با افراط و تفریط و چاشنی تحریف تبدیل شده است به گونه ای که آمارهای عجیبی از کشته شدن افراد و تعداد زیادی که از ناحیه های مختلف بدن دچار سوختگی شده اند داده می شود.
کریمی، سخنگوی سازمان آتش نشانی قم  با اشاره به چهارشنبه سوری سال گذشته، گفت: سال گذشته در شب چهارشنبه سوری ۴۹ عملیات انجام شد که شامل اطفاء حریق چوب ،ضایعات لاستیک ، درخت، سطل زباله های شهرداری و منازل بود که متاسفانه پرتاب مواد محترقه با داخل پارکینگ یک منزل باعث مصدوم شدن ۶ شهروند گردید.
از طرفی این آمار که از تلفات در چهارشنبه آخر سال داده می شود مختص طیف خاصی نیست بلکه تمام طیف اعم از کودک، جوان،پیر و زنان را در بر می گیرد البته در بین این طیف جوانان و نوجوانان بیشترین آسیب دیدگان این شب می باشند.
در این روز و شب اورژانس، نیروی انتظامی، بیمارستان ها و…آماده باش هستند، بیمارستان ها تخت های اضافی خود را در راهروها قرار میدهند، پلیس امنیت در خیابان ها مستقر می شوند تا شاید همه این عوامل نقشی در کمتر شدن تلفات داشته باشند.

حال جای این سوال است که چرا سنتی که در قدیم الایام برای ایرانیان مقدس و به نوعی سرگرم کننده و شادی بخش بوده است امروز به روز و سنت استرس زا و در برخی موارد روزی تلخ برای خانواده ها تبدیل شده است؛ چرا روزی که می شود باشادی و خنده پشت سر گذاشت را با صدای انفجار مواد محترقه باعث ترس کودک و یا رنجش پیرمردی شویم و یا باعث آمدن اشک مادر و آه او  و حوادثی که به هیچ وجه نمی توان آن را جبران کرد، پشت سر بگذاریم.
برخی از افراد در سخنان خود اعلام می کنند که این رفتارها در جوانان و نوجوانان برای تخلیه انرژی مضاعف و درونی آنها می باشد و آنها نیاز به هیجان دارند اما باید پرسید واقعا به چه قیمتی؟
این در حالیست که اگر سنت چهارشنبه سوری و آتش بازی بدرستی اجرا شود لحظات زیبا و شادی را خلق خواهیم کرد، در کشورهای توسعه یافته با وضع قوانین محدودکننده و آگاهی دادن به مردم و برگزاری جشن های وسیع آتش بازی توسط گروه های حرفه ای توانسته اند تا حد زیادی از صدمات و تلفات ناشی از آتش بازی بکاهند و در عین حال مانع از لذت بردن مردم از آتش بازی نشوند.
حتی در کشور در حال توسعه ای چون هند برای کاهش تلفات آتش بازی علاوه بر ایجاد آگاهی عمومی از طریق رسانه ها و کمپین ها در موسم جشنها دولت لوازم آتش بازی بی خطر را در میان دانش آموزان به طور رایگان توزیع می کند و دانش آموزان به طور دسته جمعی نسبت به عدم استفاده از لوازم آتش بازی غیر مجاز و رعایت نکات ایمنی متعهد می شوند.
در کنار این محدودیتها باید با برگزاری جشنهای آتش بازی باشکوه در مناسبت های مختلف توسط گروه های حرفه ای و تبلیغات وسیع در رسانه ها برای هدایت مردم به سوی این نوع آتش بازی بی خطر مانع از تمایل افراد به انجام خودسرانه آتش بازی شویم.
راه انداری کمپین #نه_به_چهارشنبه_سوری_خطرناک در کشور
البته امسال کمپینی به نام #نه_به_چهارشنبه_سوری_خطرناک در کشور به راه افتاده است تا شاید این امر هم در کاهش تلفات این روز که در بین برخی به عنوان روز جنگ یاد می شود کمتر شود.
حال در سخن آخر امیدواریم چهارشنبه آخر سال همانند گذشته ، دور از افراط و تفریط سپری شود تا تبدیل به لحظات ماندگار شاد در زندگی هر فرد شود و از طرفی هم باید مسئولین کشوری در این مسئله مهم گامی موثر و جدی بردارند تا برخی خرافات به ضرر جامعه نشود و خانواده هایی را در آغاز سال جدید داغدار نکند.

(گزارش به نقل از سایت پایگاه تحلیلی خبری قم فردا)