28.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار حوزه سرمایه‌گذاری

جذب ۸ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سه سال اخیر

معرفت  امور سرمایه‌گذاری شهرداری قم یادآور شد: در مجموع سه سال اخیر ۸۰۰ میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در قم صورت گرفته که این برآورد اولیه است و با توجه به افزایش هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها نیز افزایش خواهد یافت

به گزارش شهرنیوز، محمدرضا معرفت طی گفت‌وگویی تفصیلی با اشاره به اینکه نخستین قرارداد سرمایه‌گذاری شهرداری قم در سال ۸۱ برای مجتمع توریستی آرین نوشته شده است، اظهار کرد: طی این سال‌ها ۳۵ قرارداد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف شهرداری قم منعقد شده که ۱۶ مورد از این قراردادها طی سه سال اخیر نوشته شده است و این نشان می‌دهد رویکرد شهردار و شورای اسلامی شهر کمک و حمایت از سرمایه‌گذاری در شهر قم است.
وی با بیان اینکه قراردادها با تنوع‌های مختلف در بخش‌های مسکونی، تجاری و خدماتی برای ایستگاه‌های کوچک سوخت‌رسانی، مجتمع تفریحی در بوستان غدیر، پارکینگ عمومی جنب بازار کهنه و شهربازی بزرگ قم در بوستان غدیر دنبال شده است، اضافه کرد: بهره‌برداری از مجموعه بهشت و شهربازی معارفی در بلوار پیامبر اعظم(ص) از جمله دیگر پروژه‌های سرمایه‌گذاری شهرداری قم است.
معرفت امور سرمایه‌گذاری شهرداری قم از ایجاد شهربازی بزرگ قم با مشارکت بخش خصوصی یاد کرد و گفت: طراحی دستگاه‌ها توسط سرمایه‌گذار انجام شده و شهرداری این طراحی را اجرا کرده و اکنون محوطه‌سازی توسط شهرداری و نصب ۲۱ دستگاه توسط بخش خصوصی درحال پیگیری است.
وی با بیان اینکه سرمایه‌گذار دستگاه‌ها را ساخته و مشغول انتقال و نصب آن‌هاست، عنوان کرد: امیدواریم تا خردادماه سال آینده این پروژه به پایان برسد، هر چند سرمایه‌گذاری هشتاد میلیارد ریال سرمایه‌گذار و اعتبار چهل میلیارد تومانی شهرداری برای محوطه‌سازی درنظر گرفته شده بود که با توجه به افزایش هزینه‌ها این مبلغ دو الی سه برابر خواهد شد.
معرفت با اشاره به اینکه مشغول انجام هماهنگی‌های لازم برای حضور سرمایه‌گذاران در شهربازی بوستان شهدای ۷۲ تن هستیم، تصریح کرد: شرایط اقتصادی مشکلاتی را برای متقاضیان به دنبال داشته است اما همچنان تلاش خود را دنبال کرده و از علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم تا مشارکت لازم را در این پروژه نزدیک به ۲۰۰ میلیارد ریالی داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: مجتمع بهشت، باغ رستورانی متعلق به شهرداری است که از این مجموعه در مناسبت‌های مختلف استفاده می‌شد اما در سایر ایام تعطیل بود که قرار شد با مشارکت بخش خصوصی بازسازی مجتمع انجام شود تا عموم مردم بتوانند از آن استفاده کنند و خدماتی نیز به نیروهای شهرداری ارائه شود.
معرفت ادامه داد: فراخوانی برای مجتمع بهشت اعلام و سرمایه‌گذار مورد نیاز جذب شد که در فاز نخست با هزینه‌ای بالغ بر ۸ میلیارد ریال بازسازی در قالب یک باغ رستوران سنتی به پایان رسیده است و فاز دوم که شامل تالارها می‌شود در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینکه مجتمع پذیرایی و تفریحی کهکشان در بوستان غدیر با مشارکت بخش خصوصی از یک سال پیش آغاز شده و تا سال آینده به پایان می‌رسد، مطرح کرد: در این مجتمع سالن‌های پذیرایی، سینما و شهر غذا پیش‌بینی شده و مبلغ اولیه سرمایه‌گذاری آن هشتاد میلیارد ریال بوده که به ۲۵۰ میلیارد ریال رسیده است.
معرفت خاطرنشان کرد: مجتمع پنج ستاره اقامتی یکی از پروژه‌های مهم و اثرگذار شهرداری در محور پیامبر اعظم(ص) است که در آن امکانات جدید و طراحی‌های نوین با ۳۴۰ اتاق، رستوران‌های متعدد، مجموعه‌های ورزشی و تالارهای چند منظوره پیش‌بینی و نقشه‌های آن به تصویب رسیده و عملیات عمرانی به صورت خاکبرداری انجام است که این پروژه با دو هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری اولیه به تصویب رسیده هر چند با توجه به شرایط اقتصادی این مبلغ افزایش قابل توجهی خواهد داشت و امیدواریم طی سه سال پروژه به بهره‌برداری برسد.
وی با بیان اینکه یک مجتمع تجاری مدرن نیز در بلوار پیامبر اعظم(ص) درنظر گرفته شده است، مطرح کرد: بام سبز و رستوران یکی از ویژگی‌های این مجتمع است که عملیات آن با یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری از سال آینده شروع می‌شود.
معرفت با اشاره به اینکه پروژه پارکینگ عمومی جنب بازار کهنه در تقاطع خیابان عمار یاسر با طالقانی با مشارکت بخش خصوصی درحال انجام است، گفت: ۳۷۰ واحد پارکینگ به همراه واحدهای تجاری در این مجموعه پیش‌بینی شده که نقشه‌ها تایید و در سال آینده عملیات عمرانی آن با ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری به صورت جدی دنبال می‌شود تا در اواسط سال ۹۹ به پایان برسد.
وی ادامه داد: بسته‌های سرمایه‌گذاری متعددی برای شهر قم درنظر گرفته شده است تا بتوانیم سرمایه‌گذاران را جذب کنیم و در این راستا نیز مذاکره مختلف اکنون نیز درحال دنبال شدن است.
وی یادآور شد: در مجموع سه سال اخیر ۸ هزار میلیارد ریال قرارداد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قم صورت گرفته که این برآورد اولیه است و با توجه به افزایش هزینه‌ها سرمایه‌گذاری‌ها نیز افزایش خواهد یافت؛ هر چند مشوق‌های بیشتر از جمله تخفیف در عوارض و واگذاری زمین در قالب‌های مختلف اقساط برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته خواهد شد.
معرفت با بیان اینکه شهرداری در مجتمع زمزم سهم خود را واگذر کرده است، تصریح کرد: مشکلاتی که این پروژه دارد به مالکین بر می‌گردد اما پیشنهاداتی را داده و تعامل‌هایی داشته‌ایم تا بخش‌هایی از این مجتمع را اقامتی کنند و در این راستا شهرداری نیز مشارکت لازم را خواهد داشت، هر چند این مجتمع مشکل تعدد مالکین را دارد که هماهنگ کردن آن‌ها مقداری سخت است.
وی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذار اصلی پروژه شهید کاظمی نیز موسسه ثامن‌الحجج بوده است، عنوان کرد: این موسسه منحل شده اما قبل از آن تزریق مالی خوبی به پروژه انجام و تملک‌ها کامل شده است، بعد از انحلال ورودی سرمایه و نقدینگی به این پروژه متوقف شد و کار روی زمین ماند.
معرفت ادامه داد: اخیرا جلساتی میان شهردار و مسئولان عالی قضایی برگزار شده است تا این پروژه تعیین تکلیف شود که به نتایج مطلوبی رسیده و امیدواریم سال آینده این پروژه از بلاتکلیفی خارج شود هر چند با توجه به نزدیکی به ایام نوروز به صورت موقت از مکان فعلی به‌عنوان پارکینگ عمومی روباز استفاده می‌شود و سازمان ترافیک شهرداری قم مدیریت این پارکینگ عمومی را با مشارکت هیأت تسویه قوه قضاییه بر عهده می‌گیرد.