36.7 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
خدمات شهری

 آبگرفتگی خاصی در معابر سطح شهر قم گزارش نشده است

مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم نیز در خصوص آخرین وضعیت شهر پس از بارش های اخیر گفت: با توجه به پیش بینی های انجام شده، آبگرفتگی خاصی در معابر سطح شهر قم گزارش نشده و وضعیت شهر عادی است.

سید محسن میرهادی افزود: با رصد گزارش های هواشناسی، برنامه ریزی های لازم انجام شده، همه مناطق هشت گانه شهرداری در آماده باش هستند و در قسمت هایی که احتمال آبگرفتگی بود کیسه های شن قرار داده شده است.
وی اضافه کرد: یک هزار و ۵۰۰ نیروی خدماتی و فضای سبز شهرداری نیز در راستای مقابله با آبگرفتگی معابر در سطح شهر مشغول فعالیت هستند و در این راستا ۱۰۰ دستگاه ماشین آلات مکانیزه از جمله موتور پمپ و تانکر برای جمع آوری آب های سطحی مشغول خدمات رسانی در شهر می باشند.
وی ادامه داد: برای تسهیل در رفت و آمد شهروندان، کنترل های ویژه در اطراف حرم حضرت معصومه(س)، مسجد جمکران، معابر فرعی و چاه های بافت های فرسوده اعمال می شود.
میرهادی با اشاره به این که تا این ساعت مشکل خاصی از آبگرفتگی معابر گزارش نشده، بیان کرد: آب گرفتگی های جزیی سطح معابر نیز به دلیل مشکلات ساختاری می باشد و در این راستا سامانه ۱۳۷ پیام های شهروندان را دریافت و به بخش های ذیربط منتقل می کند تا در اولین فرصت رسیدگی شود.
به گفته وی، بالادست رودخانه قمرود به صورت مستمر در حال رصد است و در صورتی که احتمال سیلاب وجود داشته باشد، علاوه بر مسدود نمودن ورودی های رودخانه، خودروهای پارک شده نیز از این مسیر خارج می شوند.
مسیر رودخانه قمرود قم از اوائل دهه ۸۰ شمسی برای آمد و شد خودروها و کاهش ترافیک هسته مرکزی قم مهیا شد و در سال های گذشته به صورت بلوار در ۲ مسیر در حدود هشت کیلومتر به صورت رفت و برگشت در آمده است.
وقوع سیل ۱۱ فروردین سال ۱۳۸۸ در بستر رودخانه قمرود که جان چهار تن را گرفت، باعث شد از آن زمان مسئولان شهری قم نسبت به بارش های شدید باران در منطقه بالادست این شهر و جلوگیری از خطر احتمالی در مسیر رودخانه قمرود حساسیت بیشتری داشته و با پیش بینی وقوع سیلاب، اقدام به تخلیه رودخانه از مسافر و خودرو نمایند.
بارش باران که از شب گذشته در شهر قم آغاز شده، همچنان ادامه دارد.