19.7 C
شهر مقدس قم
۳ شهریور ۱۳۹۸
ورود / عضویت
اخبار اداره کل ارتباطات

نخستین شتاب استارتاپی گردشگری استان قم آغاز شد

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم از آغاز نخستین شتاب استارتاپی گردشگری استان قم خبر داد.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم از آغاز کارگاه های تخصصی نخستین شتاب استارتاپی گردشگری استان از سوی مرکز نوآوری علمی کاربردی گردشگری شهرداری قم خبر داد و گفت: رویداد نهایی این شتاب استارتاپی با هدف بررسی ایده های برتر ۹ اردیبهشت برگزار می شود.
به گزارش شهر نیوز، مصطفی ملایی اظهار کرد: دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قم با توجه به اینکه گردشگری محور و اولویت اول توسعه استان قم است اقدام به دریافت مجوز نخستین مرکز نوآوری در استان قم با محوریت گردشگری کرده است که این مرکز نخستین مرکز نوآوری گردشگری در کشور به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه مراکز نوآوری دارای ظرفیت بسیاری بالایی به اندازه پارک علم و فناوری هستند، اظهار کرد: برای اینکه بتوانیم این مرکز را معرفی کرده و فعالیت قدرتمندی داشته باشیم نخستین شتاب تخصصی گردشگری در استان قم را آغاز کردیم.
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم با بیان اینکه از ویژگی‌های مهم رویداد این است که کاملا با تکیه بر ظرفیت های بخش خصوصی انجام می شود و وابستگی به مراکز دولتی ندارد گفت: برای اینکه خروجی مناسب و بهتری بگیریم کارگاه‌های تخصصی حوزه های مختلف مرتبط با گردشگری اعم از شرکت های خدمات مسافرتی، انجمن راهنمایان گردشگری، هتل ها و مراکز اقامتی، مراکز بین راهی و پذیرایی، حمل و نقل درون شهری، صنایع دستی و زیورآلات و … برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه سه کارگاه طی سه روز گذشته برگزار شده و امروز چهارمین کارگاه مربوط به مراکز اقامتی برگزار می‌شود، افزود: دو کارگاه هم یکشنبه و دوشنبه برگزار شده و بخش برگزاری کارگاه‌ها در این رویداد پایان می‌یابد.
ملایی با بیان اینکه در این کارگاه ها صاحبان حرفه یعنی انجمن های تخصصی مشارکت خیلی خوبی داشته اند، گفت: در هر یک از این کارگاه‌ها در ابتدا ظرفیت ،ها نیازها و مشکلات هر حوزه برای اساتید و دانشجویان با هدف ایده پردازی تشریح شده و سپس بهترین اساتید مرتبط با حوزه های تخصصی که به کارگاه دعوت شده‌اند بایدها، نبایدها و استانداردهای این حوزه را مطرح می کنند.
وی یادآور شد: دانشجویان نیز ابهامات را به صورت پرسش و پاسخ از اساتید جویا می شوند و کل برنامه ضبط شده تا در صورت نیاز در اختیار ایده پردازان قرار گیرد.
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم گفت: دانشجویان بعد از این رویداد فرصت دارند که ایده‌های خود را پرورش دهند و منتورها نیز ایده پردازان را هدایت کرده تا ایده های خود را به صورت عملیاتی ارائه دهند.
وی با بیان اینکه ایده ها در سایت کیو استارتاپ ثبت می‌شود بیان کرد: بعد از ثبت داوری مرحله اول انجام شده و ایده های درجه یک در رویداد نهایی که ۹ اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد ارائه شده و در این رویداد صاحبان ایده ها از ایده خود دفاع کرده و هیأت داوران به صورت کاملا کار استارتاپی و درجه یک داوری را انجام داده و برای ایده های برگزیده هدایای ارزشمندی در نظر گرفته شده است.
ملایی افزود: پس از آن کار مرکز نوآوری و دیگر مجموعه ها شروع شده و قرارداد بین ایده پرداز و صاحبان مشاغل و سرمایه گذاران منعقد شده و مرکز نوآوری به عنوان تضیمن کننده تعهدات دو طرف نظارت و مدیریت دارد تا این ایده ها به مرحله کارآفرینی برسد.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در طول سال ایده پردازان مرکز نیازهای بخش گردشگری را رصد کرده و واگذاری ایده ها برای عملیاتی کردن را دنبال می کنند و ویژگی بارز مرکز نوآوری این است که می تواند به صورت جدی و فوری ایده ها را به یک محصول کند.