35.9 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
فنی و عمرانی

نیاز به ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل فاز نخست خط یک مترو

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم در حاشیه بازدید استاندار از پروژه های عمرانی شهرداری گفت: نیاز به ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل فاز نخست خط یک مترو می باشد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم اعتبار مورد نیاز برای تکمیل فاز نخست خط یک متروی این شهر را حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد کرد.

به گزارش شهر نیوز، علیرضا قاری قرآن در جلسه شورای قطار شهری استان قم با اشاره به وضعیت پروژه متروی شهر قم اظهار کرد: قرار بود که فاز نخست خط یک متروی این شهر تا پایان سال ۹۷ با دو ایستگاه به بهره برداری برسد، اما این اتفاق به دلیل مشکلات اقتصادی نیفتاد.

وی ادامه داد: حدود ۶۰ درصد در بحث ساختمانی فاز نخست خط یک متروی شهر قم پیشرفت داریم، اما این پیشرفت در زمینه تجهیزات حدود ۶ درصد است، البته این مساله بدون در نظر گرفتن بحث واگن‌ها است که نهایی شده است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم افزود: افزایش قیمت ارز در تاخیر پروژه متروی شهر قم تاثیر مستقیم داشت و تحریم‌ها در این زمینه تاثیرگذار است. در زمینه تجهیزات هر آنچه که می‌توانیم به سمت تولید داخلی می‌رویم، این سیاست در راستای اقتصاد مقاومتی است و از وابستگی به خارج از کشور می‌کاهد.

قاری قرآن با اشاره به زمان بهره برداری از پروژه متروی شهر قم اظهار کرد: به دنبال این هستیم که این پروژه را در یک سال آینده به مرحله بهره برداری برسانیم و شهر قم در سال‌های ۹۸ و ۹۹ صاحب مترو شود.

وی ادامه داد: پیشرفت کلی فاز نخست خط یک متروی شهر قم در بحث ساختمان و تجهیزات در مجموع ۴۵ درصد است و بیش از ۵۵ درصد در این زمینه از برنامه عقب هستیم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قم افزود: خط یک متروی شهر قم به دو فاز تقسیم شده است و پس از تکمیل فاز نخست این خط به سراغ فاز دوم آن می‌رویم. تونل خط یک متروی شهر قم آماده شده است و برای بهره برداری از فاز نخست آن ابتدا دو ایستگاه به صورت کامل تکمیل خواهد شد.

قاری قرآن با اشاره به خریداری تجهیزات متروی شهر قم اظهار کرد: ریل مورد نیاز برای این پروژه خریداری شده است و از ابتدای سال آینده، ریل گذاری متروی شهر قم شروع می‌شود، البته بهره برداری از پروژه نیازمند تجهیزات دیگر است که در سال ۹۸ به دنبال این تجهیزات خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون در پروژه متروی شهر قم در بحث ساختمانی ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه ریالی و ارزی صرف شده، ولی برای تکمیل فاز نخست خط یک متروی این شهر حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه ریالی و ارزی مورد نیاز است.