32.8 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
فنی و عمرانی

تقاطع غیرهمسطح شهرک قدس و بلوار آیت‌الله بروجردی بزودی افتتاح می‌شود

دکتر علیرضا قاری قرآن معاون فنی و عمرانی شهردار قم از بهره برداری تقاطع غیرهمسطح شهرک قدس و بلوار آیت‌الله بروجردی در آینده نزدیک خبر داد.

دکتر علیرضا قاری قرآن پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب خبر و رسانه با اشاره به آخرین وضعیت اجرای تقاطع غیرهمسطح شهرک قدس و بلوار آیت‌الله بروجردی گفت: تقاطع غیرهمسطح بلوار حضرت ولیعصر در شهرک قدس با بلوار آیت الله بروجردی از حدود یک سال قبل آغاز شده است و در حال حاضر از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

وی با بیان اینکه این پروژه امکان تردد مستقیم و به صورت زیرگذر از شهرک قدس به سمت مسجد مقدس جمکران را برقرار می‌کند، تصریح کرد: سطح اولیه پروژه نیز بلوار آیت‌الله بروجردی است که به پردیسان متصل می‌شود و هم‌اکنون مورد استفاده شهروندان است و با پیشرفت ۱۰۰ درصدی این پروژه در روزهای آینده بهره‌برداری این پروژه به انجام خواهد رسید.

دکتر علیرضا قاری قرآن با بیان اینکه دو رمپ این پروژه در حال حاضر آسفالت شده است، گفت: شهرداری در این پروژه بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان هزینه کرده است که تمامی دسترسی‌های بلوار آیت‌الله بروجردی از سمت میدان مرجعیت به سمت شهرک قدس و از شهرک قدس به سمت پردیسان و همچنین از پردیسان به سمت جمکران و بالعکس را تامین می‌کند.

معاون شهردار قم همچنین با اشاره به اینکه سومین رمپ و لوپ پل ۹دی تکمیل شده است و آخرین رمپ و لوپ این پل نیز در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد؛ خاطر نشان کرد: تمرکز خاصی روی این پروژه وجود دارد تا به طور کامل به اتمام برسد.

وی ادامه داد: پروژه بلوار کارگر دارای تملک سنگینی بود که بعد از چندین سال به نتیجه رسید و مسیر به بهره‌برداری رسید؛ تقاطع محور قدس با آیت الله بروجردی در حال تکمیل است و مراحل پایانی آن در حال انجام است و طی چند روز آینده به بهره برداری می‌رسد و در یک مراسم قبل از عید نوروز، این پروژه‌ها به افتتاح رسمی می‌رسد.

نشست خبری معاون فنی و عمرانی

بهره برداری تقاطع غیر همسطع ولیعصر تا شهریور ۹۸

دکتر علیرضا قاری قرآن در خصوص پروژه تقاطع غیر همسطح میدان ولیعصر(عج) نیز بیان کرد: بر اساس قراردادی که با پیمانکار برای پروژه غیرهمسطح ولیعصر بسته شد، تا پایان شهریورماه زمان تحویل کل پروژه است و امیدواریم در همان زمان بندی پروژه تحویل شود؛ این پروژه به جهت دهانه عریض و روش اجرا از پروژه‌های خاص محسوب می‌شود و وجود ایستگاه مترو در این محل، پروژه را حساس تر کرده است.

معاون شهردار قم بیان کرد: بر اساس قراردادی که با پیمانکار برای پروژه غیر همسطح ولیعصر بسته شد، تا پایان شهریورماه زمان تحویل کل پروژه است و امیدواریم در همان زمان بندی پروژه تحویل شود؛ این پروژه به جهت دهانه عریض و روش اجرا از پروژه‌های خاص محسوب می‌شود و وجود ایستگاه مترو در این محل، پروژه را حساس تر کرده است.

وی اضافه کرد: سعی بر این است که بخش بسته شده میدان ولیعصر در همین سال بازگشایی شود و محور اصلی روگذر در اواخر بهار ۹۸ به بهره برداری می‌رسد و با اتمام پروژه، مشکلات ترافیکی در این منطقه مرتفع خواهد شد.

قاری قرآن تصریح کرد: پل فردوسی و تقاطع آن با بلوار پیامبر اعظم، پیشرفت خوبی داشته است و امیدواریم فاز اول پروژه که زیرگذر اصلی است، در سال ۹۸ به بهره برداری برسد؛ با این پروژه محور بلوار فردوسی در مدار قرار می‌گیرد و از منطقه شمال و جنوب، مناطق ۴،۵ و یک را به هم متصل می‌کند.

نشست خبری معاون فنی و عمرانی
نشست خبری معاون فنی و عمرانی
امتداد بلوار جمهوری تا میدان امام حسین(ع)، در دستور کار شهرداری است

وی گفت: یک از پروژه‌های شاخص در سال آینده، محور جمهوری ما بین میدان امام حسین(ع) تا خیابان یادگار امام(ره) است که برای این پروژه حدود ۲۰میلیارد بودجه تعیین شده است و فاز دوم این پروژه، امتداد بلوار جمهوری اسلامی تا بزرگراه امام علی(ع) است؛ این پروژه بسیار سنگین و بزرگ است ولی بسیار موثر و تاثیر گذار خواهد بود و اتصال شمال به جنوب را برقرار می‌کند؛ با برنامه ریزی‌های انجام شده، فاز اول پروژه طبق پیش بینی‌ها ظرف دوسال به نتیجه می‌رسد.

معاون شهردار قم اظهار کرد: میزان حجم پروژه‌ها در سال ۹۷ که در ردیف بودجه پیش بینی شده است، ۷۱۰ پروژه بود؛ در سال ۹۶، ۷۰درصد پروژه‌ها انجام شد ولی در سال ۹۷ به دلیل مشکلات مالی، ۳۰درصد پروژه‌ها، منجر به ختم پیمان شد که برخی از آنان مجدد به پیمانکار واگذار شده است.

وی اضافه کرد: با وجود افزایش قیمت‌ها و گاهی چهار برابر شدن قیمت آسفالت، در سال جاری سعی شد که مشکلات آسفالت در شهر رفع شود و میزان زیادی آسفالت در مناطق توزیع شد و این روند در سال آینده ادامه خواهد داشت ولی با بودجه موجود، زمان ترمیم تمام آسفالت‌های شهر، طولانی تر می‌شود.

قاری قرآن خاطرنشان کرد: در سال۹۸، رویکرد پروژه‌های عمرانی شهرداری، سعی شده تا رویکرد سال‌های گذشته باشد و پروژه‌ها با سرعت خوبی پیش برود؛ در سال جاری برخی پروژه‌ها مانند ساخت ورزشگاه‌ها و پارکینگ‌ها مورد توجه بود و تصمیم بر این بود که در سال جاری تحویل داده شود ولی به دلیل مشکلات مالی این اتفاق رخ نداد و به سال‌های آینده موکول شد.

احداث پارکینگ در زیر معابر پر تردد

وی گفت: در حاضر ۵هزار پارکینگ خودرو در شهر وجود دارد که عمدتا به صورت روباز هستند و برنامه ریزی‌ها به این سمت است که پارکینگ‌ها به صورت مسقف و طبقاتی تبدیل شوند تا مشکلات پارکینگ در سطح شهر رفع شود؛ همچنین طبق طراحی‌های انجام شده، بنا است چند پارکینگ در زیر معابر اصلی شهر مانند میدان دستغیب احداث شود.

تکمیل عملیات ساختمانی فاز نخست خط یک متروی قم در سال ۹۸

معاون شهردار قم در خصوص پروژه مترو قم عنوان کرد: بنا بود در پایان سال ۹۷، فاز اول پروزه مترو تکمیل شود ولی به دلیل مشکلات، ۶۰درصد پیشرفت تعهد ساختمانی داشته‌ایم و مابقی باید در سال ۹۸انجام شود و قطعا انجام آن در سال جدید مورد توجه ویژه است.

وی افزود: در موضوع تجهیزات، ۱۱بسته تجهیزاتی نیاز است که بخش عمده‌ای از آن وابسته به خارج از کشور است؛ در موضوع تامین واگن، یک قرادادی در سال‌های گذشته بین ایران و چین برای تامین ۳۱۵واگن برای شهرهای اصفهان، تبریز و شیراز منعقد شده بود که منبع تامین آن از منابع دولتی بود و بنا نبود شهرداری‌ها پولی پرداخت کنند.

قاری قرآن بیان کرد: با پیگیری‌هایی که در وزارت کشور داشتیم، پیشنهاد شد  ۲۵درصد به این قرارداد اضافه شود و خوشبختانه با وجود سختی‌های زیاد، این موضوع پس از تصویب هیئت دولت با افزودن نام شهر قم به مصوبه به نتیجه رسید؛ طبق مناقصات انجام شده، قیمت تمام شده هر واگن برای تحویل در قم، ۱ونیم میلیون یورو بود ولی طبق قراردادی که در گذشته منعقد شده بود، قیمت هر واگن حدود ۹۰۰هزار یورو تمام می‌شد که منابع آن را نیز دولت تامین می‌کرد و این مصوبه برای شهر قم در حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال ارزش دارد.

وی ادامه داد: با مذاکرات و مساعدتی که مجموعه استان علی الخصوص ریاست محترم مجلس و وزارت کشور انجام دادند، ۷رام قطار برای قم تصویب شد و امیدواریم با مذاکرات، این تعداد افزایش پیدا کند و سهم بیشتری به قم اختصاص یابد؛ این تعداد رام برای استان قم تا ۴ الی ۵سال بعد از بهره برداری مترو کفایت می‌کند.

معاون شهردار قم تصریح کرد: همچنین هفته گذشته، هزار تن ریل در بخش مترو پیاده شد و قرارداد ۳هزارتن دیگر نیز بسته شده است و تا پایان سال این ریل‌ها نیز در محل پیاده سازی می‌شود و نیاز کل خط مترو با این حجم ریل تامین خواهد شد و نیاز به خرید ریل دیگری نیست.

وی اضافه کرد: در خرید تجهیزات سعی شده است که محصولاتی که توان تولید داخلی دارند، از داخل تامین شود که هم از تولید داخل حمایت شود و هم تامین آن‌ها راحت تر باشد؛ تامین تجهیزات نکته بسیار مهمی در زمان بهره برداری مترو است واگر تجهیزات لازم را بتوانیم تا پایان سال ۹۸ تامین کنیم، مترو تا سال ۹۹به بهره برداری می‌رسد.

نشست خبری معاون فنی و عمرانی
نشست خبری معاون فنی و عمرانی
با شرایط موجود، امکان احداث خط۲مترو وجود ندارد

قاری قرآن اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود در کشور، فاز دو خط یک مترو بعد از فاز یک دنبال می‌شود و نمی‌توان همزمان هر دو فاز را پیش برد؛ همچنن وضعیت خط دو مترو نیز به همین شکل است و ابتدا باید برای این پروژه تامین بودجه شود و سپس وارد مرحله اجرایی شود و با شرایط موجود امکان اجرای خط ۲مترو قم وجود ندارد.

پروژه مونوریل در حال تعیین تکلیف

وی با اشاره به پروژه مونوریل و بیان اینکه اتفاق خاصی نسبت به گذشته در این پروژه رخ نداده است، گفت: تصمیم از سه سال قبل بر این بود که فاز اول پروژه در مسیر۴٫۷کیلومتر تکمیل شود؛ ولی در شورای اسلامی شهر تصمیم گرفته شد که شهرداری در این پروژه هزینه‌ای را صرف نکند و این تصمیم منافات حقوقی داشت و در هر صورت شهرداری زیان می‌کرد؛ اکنون به دنبال راهی هستیم که زیان کمتری برای شهرداری داشته باشد.

معاون شهردار قم خاطرنشان کرد: بنا است پس از بازدید استاندار قم از پروژه، جلسه‌ای با نمایندگان محترم مجلس و ذینفعان مربوطه برگزار گردد تا تکلیف این پروژه مشخص شود؛ باید در جلسه تصمیم گرفته شود که با چه هزینه‌ای و چه زمانی این پروژه تکمیل گردد، به اسن صورت پروژه مونوریل تعیین تکلیف خواهد شد.

ستون‌های مونوریل بعد از حرم مطهر بلا استفاده است

وی افزود: همچنین باید یک تصمیم گیری جدی در خصوص ستون‌های مونوریل در بعد از حرم مطهر گرفته شود و به نظر می‌رسد وجود آن‌ها ثمره‌ای نخواهد داشت .