36 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
برنامه ریزی و منابع انسانی

به مناسبت روز زن آئین تجلیل از بانوان کارمند در مجموعه شهرداری قم برگزار شد

آئین گرامیداشت بانوان کارمند در مجموعه شهرداری قم همزمان با ایام روز زن با حضور بیش از ۸۰ نفر از بانوان کارمند در این مجموعه برگزار شد.

به گزارش شهرنیوز، مراسم گرامیداشت روز زن به مناسبت سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمه سلام‌الله علیها و روز زن با حضور بیش از ۸۰ نفر از بانوان مجموعه مدیریتی شهرداری قم در سالن رضوان شهرداری برگزار شد.
مهدی مبینی معاون اداره کل سرمایه انسانی شهرداری قم در ابتدای این جلسه ضمن عرض تبریک به مناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) اظهار کرد: حضرت زهرا سلام‌الله علیها نه تنها الگوی زنان بلکه الگویی برای تمام اهل دنیا اعم از  زنان و مردان است چرا که روایت است که حضرت زهرا سلام‌الله علیها حجت خداوند بر ائمه اطهار علیهم‌السلام هستند، بر این اساس ایشان علاوه بر زنان الگوی مردان نیز هستند.
وی افزود: نقش مؤثر زنان در مجموعه مدیریتی شهرداری قم غیر قابل انکار است، همانگونه که زنان در طول تاریخ نقش‌های مهمی ایفا کرده‌اند اکنون نیز شاهد حضور مؤثر زنان در جای جای جامعه در راستای پیشبرد امور خانواده و جامعه هستیم.
در ادامه این جلسه بانوان کارمند شهرداری قم به درخواست محسن رنجبر معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم به بیان نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود پیرامون فضای کاری خود پرداختند.
جعفری یکی از بانوان کارمند بخش علمی-کاربردی شهرداری قم با اشاره به فشار کاری در بخش علمی-کاربردی شهرداری بر کارکنان به ویژه بانوان گفت: با وجود تمام فشارهای کاری که بر بانوان کارمند در این بخش از شهرداری وجود دارد ولی متأسفانه هنوز امنیت شغلی برای بانوان شاغل در این بخش که تعدادشان هم بسیار محدود است ایحاد نشده است؛ از مدیران شهرداری قم خواهشمندیم مشکل قراردادهای چند ماهه را حل کنند تا کارکنان این  بخش به امنیت شغلی برسند.
علیمددی یکی دیگر از بانوان کارمند مجموعه شهرداری قم در ادامه عنوان کرد: از سال ۱۳۹۶ تاکنون پیگیر ایجاد کمیته بانوان در مجموعه شهرداری قم برای رسیدگی به امور بانوان کارمند شهرداری قم و ارائه تسهیلات به آنان هستیم ولی هنوز نتیجه مشخصی حاصل نشده است، از مدیران مربوطه در شهرداری درخواست رسیدگی به این مسئله را داریم تا صدای بانوان کارمند بهتر شنیده شود و جایگاه آنان بیشتر مورد توجه واقع شود.
تبیعض بین کارمندان زن و مرد در زمینه ارتقاء شغلی و  ساعات اضافه کاری نیز از دیگر انتقاداتی بود که بانوان کارمند مجموعه شهرداری قم در این جلسه مطرح کردند.
 عدالت در ارائه خدمات به بانوان کارمند رعایت شود
محسن رنجبر معاون شهردار قم در پاسخ به انتقادات و نظریات مطرح شده ضمن تکریم جایگاه زنان در جامعه عنوان کرد: پیگیری امور بانوان همواره مورد توجه مدیران شهرداری قرار دارد، گرچه همیشه سعی بر این بوده است که تبعیضی میان کارکنان زن و مرد در مباحث شغلی وجود نداشته باشد ولی متأسفانه همچنان شاهد تبعیض‌هایی هستیم که باید برای رفع آن‌ها هر چه زودتر اقدام کرد.
وی با بیان اینکه حدود ۸۰ نفر کارمند زن و بیش از ۲ هزار کارمند مرد در مجموعه شهرداری قم مشغول به خدمت هستند گفت: منصفانه نیست که امور مربوط به آقایان و خانم‌های کارمند در مجموعه شهرداری بر اساس تعداد جمعیت آنان پیگیری شود، بلکه باید عدالت را در این زمینه پیشرو کرد.
معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم افزود: ارتقاء پرسنل شهرداری باید سیستماتیک باشد و همچنین اضافه کاری نیروها نیز باید بدون در نظر گرفتن جنسیت باشد.
رنجبر بیان کرد: مجموعه‌های دولتی اسیر بروکراسی‌ای هستند که مربوط به مجموعه‌های بالادستی در دولت می‌شود. اگر از سوی مراکز بالادستی‌ مشکلات حل نشد راهکارهایی  ارائه خواهیم کرد که به گونه‌ای مشکلات رفع شود.
 بانوان کارمند نگران امنیت شغلی خود نباشد
وی اضافه کرد: بانوان کارمند نگران امنیت شغلی خود نباشد چرا که امنیت شغلی منوط به نوع عملکرد کارکنان است و در گرو چند کاغذ نیست. در زمینه تبدیل وضعیت شغلی این اطمینان را به همه بانوان کارمند در مجموعه شهرداری قم می‌دهم که اگر کار خود را خوب و کامل انجام دهند نباید نگران باشند ولی اگر کار خود را خوب انحام ندهند باید نگران جایگاه خود باشند حتی اگر قرارداد رسمی داشته باشند.
معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم تصریح کرد: مسائل امور بانوان مجموعه شهرداری پیش از اینکه دغدغه کارکنان باشد دغدغه مدبران است، امنیت شغلی به کاغذ ربط ندارد بلکه به نحوه علمکرد بستگی دارد.
رنجبر در ادامه با اشاره به انتشار بیانیه «گام دوم انقلاب» از سوی رهبر انقلاب اذعان کرد: بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبری معظم دربردارنده ایده‌آل نگری همراه با واقعیت است که تبیین می‌کند کجا بودیم، کجا هستیم و به کجا باید برسیم و البته رسیدن به قله‌های پیشرفت نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها و همه اقشار جامعه است.
سیدعلی بیگدلی مدیرکل منابع انسانی شهرداری قم در ادامه این جلسه اظهار کرد: مقتضیات شهرداری را برای پیگیری یک مطالبه باید در نظر گرفت. ممکن است همه همکاران از مقتضیات شهرداری مطلع نباشند ولی مطمئن باشند مدیران برای حل و فصل مشکلات آنان بر اساس راه‌های موجود اقدام خواهند کرد.
 آینده شغلی بانوان شهرداری براساس شایسته سالاری باشد
طوبی حجازی مشاور شهردار در امور خانواده شهدا و ایثارگران در ادامه این جلسه ضمن عرض تبریک به مناسبت ولادت حضرت زهرا (س) گفت: بانوان مجموعه مدیریتی شهرداری قم نیروهای توانمندی هستند که باید آینده شغلی آنان در مجموعه شهرداری بر اساس اصل شایسته‌سالاری تعیین شود.
وی افزود: بانوان به دلیل حیایی که در گفتار و منش خود دارند بعضی موارد جزئی را در رابطه با شرایط سخت کاری خود یا توقعاتی که مدیران دارند مطرح نمی‌کنند از این رو ضروری است مدیران خود به فکر بهبود شرایط کاری آنان باشند و برای بهبود اوضاع کاری آنان تلاش کنند.
مشاور شهردار در امور خانواده شهدا و ایثارگران در ادامه با اشاره به محتوای بیانیه «گام دوم انقلاب» اضافه کرد: بانوان کارمند در مجموعه شهرداری قم باید بر اساس فرامین رهبر معظم انقلاب وظایف خود را در راستای پیشبرد هرچه بهتر امور شهری برای کمک به پیشرفت کلی مجموعه انقلاب اسلامی ایران شناخته و در آن راستا گام بردارند.