31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای متروی قم قطعی شد

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر قم گفت: با رفع ایرادات کمیته تطبیق تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان از محل اوراق مشارکت ملی برای تکمیل و راه‌اندازی متروی قم قطعی شد.

حسن طلایی در هشتاد و چهارمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر که در سالن جلسات ساختمان شهید باکری برگزار شد، اظهار داشت: برای تکمیل و راه‌اندازی متروی قم اعتبار ویژه‌ای از سوی منابع ملی در نظر گرفته‌شده است.

وی تأکید بر اوراق مشارکت در نظر گرفته‌شده برای تکمیل و راه‌اندازی متروی قم افزود: از محل بانک مرکزی و اوراق مشارکت مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان برای ادامه عملیات راه‌اندازی متروی قم اختصاص پیداکرده است.

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر قم با اشاره به برخی از موانع دریافت اعتبارات در نظر گرفته‌شده برای متروی قم خاطرنشان کرد: برای اینکه این ۳۰۰ میلیارد تومان به مترو قم اختصاص پیدا کند، دیوان محاسبات باید بر ذی‌حساب در نظر گرفته‌شده نظارت کافی داشته باشد.

طلایی با بیان برخی مشکلات تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده از محل اوراق مشارکت برای متروی قم ابراز کرد: مشکل شکلی این مصوبه این است که دیوان محاسبات برای اختصاص این اعتبار خواسته که ۳۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده در حساب قطار شهری قم نیز واریز شود که در صورت نیاز امکان چنین مسئله‌ای وجود داشته و بر اصل و ماهیت مسئله صدمه‌ای وارد نمی‌کند.

عضو شورای شهر قم با تأکید بر ضرورت استفاده  از اوراق مشارکت تخصیص داده صرفاً برای راه‌اندازی متروی قم ادامه داد: برای اختصاص این ۳۰۰ میلیارد تومان نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی تلاش ویژه‌ای به خرج داده‌اند، اعتبارات در نظر گرفته‌شده فقط باید در مسئله تکمیل و راه‌اندازی قطار شهری قم هزینه شده و امکان خروج آن از این مقوله وجود ندارد.

وی محدود نبودن ۳۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده‌شده را مورد توجه قرار داد و تأکید کرد: در ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص‌یافته قیدی در نحوه استفاده از آن مانند خرید واگن یا حفر تونل نشده و این دست شهرداری قم را در پیشبرد اهداف خود بر اساس مقتضیات موجود باز گذاشته است.

عضو هیئت‌رئیسه شورای شهر قم با بیان برطرف شدن ایرادات فرمانداری قم در رابطه با این مصوبه، تصریح کرد: اشکال فرمانداری بر این مصوبه اشکال شکلی بوده و به ماهیت مسئله آسیبی وارد نمی‌کند، به همین دلیل نیز برای اختصاص این اعتبار به اشکال کمیته تطبیق موافقت به عمل آمد تا احتمال از دست رفتن این اعتبار از بین نرود.

طلایی با اشاره به مشکلات تکمیل و راه‌اندازی فاز نخست خط یک متروی قم گفت: اختصاص ۳۰۰ میلیارد تومان به‌صورت یک بودجه موردی از محل اوراق مشارکت به شهرداری و قطار شهری قم تخصیص داده‌شده و باید از آن برای راه‌اندازی فاز نخست خط یک متروی قم بهترین استفاده را انجام داد.

قم نخستین پایلوت شهرسازی سازگاربا محیط‌زیست در کشور شد

نایب‌رئیس شورای شهر قم با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای سازگار ساختمان‌سازی منطبق با ضوابط زیست‌محیطی، گفت: قم نخستین شهر پایلوت سازگاربامحیط‌زیست کشور انتخاب‌شده است.

حسن بختیاری اظهار داشت: در دیدار اخیر مجموعه مدیران شهری با مسئولان کشوری طرح‌هایی برای احداث آپارتمان و ساختمان‌های منطبق با ضوابط و شرایط زیست‌محیطی برنامه‌ریزی‌شده است.

وی با اشاره به تصویب طرح اجرای سطوح سبز در قم افزود: شهرداری قم از ساختمان‌های که سازگاربامحیط‌زیست احداث شود حمایت می‌کند، تخفیف در عوارض مهم‌ترین بخش حمایتی شهرداری قم از اجرای سطوح سبز در شهر قم است.

نایب‌رئیس شورای شهر قم با اشاره به اجرای طرح سطوح سبز در قم ابراز کرد: برای اینکه این طرح عملیاتی شود نیاز به برخی حمایت‌های ملی بود تا متقاضیان احداث ساختمان‌های سازگاربامحیط‌زیست برای اجرای سطوح سبز رغبت و تمایل لازم را داشته باشند. متأسفانه در چهار دهه اخیر حجم انبوهی از باغات شهر قم کاملاً نابودشده است.

بختیاری ادامه داد: قم نخستین شهر پایلوت سازگاربامحیط‌زیست کشور انتخاب‌شده است، مجموعه استان قم با پیشنهاد معاون رئیس‌جمهور به‌عنوان نخستین استان سازگاربامحیط‌زیست انتخاب‌شده که برای رسیدن به این هدف باید مطالعات ابتدایی انجام و بعد از عملیات نهایی با حمایت‌های دولت انجام بگیرد.

وی تأکید کرد: برای اینکه شهر و استان قم سازگاربامحیط‌زیست و شرایط بهینه زیست‌محیطی شود اعتباراتی از سوی صندوق توسعه ملی اختصاص خواهد یافت، برای سازگاری با محیط‌زیست حوزه‌های مختلفی مطرح بوده که استفاده از سیستم‌های بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آب‌های خاکستری برای تأمین آب در ساختمان‌ها از شاخص‌های اصلی ساختمان سازگار با محیط است.

نایب‌رئیس شورای شهر قم تأکید کرد: توسعه فضای سبز خانگی اعم از فضای سبز افقی و عمودی از دیگر شاخص‌های اصلی سازگاری ساختمان‌های سبز و مصرف بهینه از مصارف آبی است، شهرداری قم برای احداث ساختمان‌های سبز تخفیفات ویژه‌ای در عوارض شهری در نظر گرفته‌شده است.