17.7 C
شهر مقدس قم
۲ آبان ۱۳۹۸
ورود / عضویت
اخبار شهردار

طرح «کلید به کلید» تنها راهکار احیای بافت فرسوده قم است

شهردار قم با اشاره به پیگیری برای اجرای طرح «کلید به کلید» در بافت فرسوده این شهر گفت: در این طرح به جای پرداخت پول برای خرید املاک واقع در این بافت ، خانه هایی ساخته و آنها با خانه های فرسوده معاوضه می شود.

دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد افزود: احیا و ایجاد رونق در بافت های فرسوده تنها زمانی محقق می شود که مالکان خانه های واقع در طرح های عمرانی امکان خرید خانه با فروش ملک خود به شهرداری را داشته باشند.

وی با بیان اینکه برای ایجاد راه تنفس در بافت فرسوده باید خانه های واقع در طرح های عمرانی خریداری و تخریب شوند، ادامه داد: به دلیل اینکه این خانه ها از نظر سازه، فرسوده بوده و هیچگونه ارزش مادی ندارند، صاحبان آن امکان خرید ملک جدید را با وجه قابل پرداخت ندارند.

شهردار قم ادامه داد: به همین دلیل تنها راه حل موجود برای ایجاد جذابیت برای فروش این خانه ها و احیای بافت فرسوده، فراهم کردن شرایطی برای در اختیار قرار دادن ساختمان جدید با ساختمان های فرسوده است.

وی با اشاره به دستور کار قرار گرفتن احیا و بهسازی مناطق فرسوده نوبهار و دروازه ری قم گفت: کار بازآفرینی بافت های فرسوده از منطقه دروازه ری قم شروع شده و با استفاده از ردیف اعتباری سفر رهبر معظم انقلاب به قم، برخی خانه های فرسوده موجود در طرح های عمرانی این مناطق خریداری و تملک شده است.

سقائیان نژاد با بیان اینکه ۱۳۷ پلاک با مساحت ۶۰ تا ۷۰ مترمربع باید در منطقه دروازه ری تملک شود، افزود: در بازآفرینی بافت های فرسوده نیازمند هماهنگی دستگاه های مختلف به منظور تسریع در احیای این بافت ها در قم هستیم.

وی ادامه داد: شهرداری از سال ۱۳۹۶ به دنبال اجرای طرح کلید به کلید در مناطق فرسوده شهری است که اجرای آن نیازمند مشارکت و همکاری نزدیک دستگاه های مختلف و همچنین تخصیص اعتبارات نوسازی مناطق فرسوده هستیم.

یک هزار و ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده در قم وجود دارد و بیش از ۶۹۷ هزار و ۳۲۰ نفر از جمعیت شهر قم معادل حدود ۷۰ درصد در بافت های ناکارآمد این شهر از جمله بافت های فرسوده، تاریخی، سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه شهر زندگی می کنند.

شورای شهر قم در هفته های گذشته نیز نسبت به افزایش ضریب نرخ گذاری خانه های واقع در بافت فرسوده اقدام کرده بود تا املاک موجود در طرح های عمرانی در این بافت ها با قیمت کارشناسی بالاتری محاسبه تا باعث جذابیت برای صاحبان املاک به منظور مصالحه با شهرداری شود.