37.1 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان آتش‌نشانی

رسیدن قم به سرانه استانداردهای بین‌المللی از نظر تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم گفت: زمان رسیدن ما به محل حوادث ۴۴ ثانیه پایین‌تر از زمان استاندارد جهانی است.

به گزارش شهر نیوز، عباس جعفری در خصوص عملکرد و توسعه سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم اظهار کرد: گذشته از اغراق و بزرگنمایی، سازمان آتش نشانی، یکی از مجموعه‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری قم است که تحول بسیار عظیمی در آن رخ داده و به جرات می‌توان گفت اقداماتی که در این سازمان اتفاق افتاده، نه تنها در مجموعه سازمان‌ها و مناطق شهرداری و سایر ارگان‌ها، بلکه در سطح کشور هم بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم، قبل از انقلاب تنها یک ایستگاه در یک سوله با یک اتاق و یک دستگاه ماشین در کنار ساختمان شهرداری در خیابان ارم داشت که در سال ۱۳۴۰ احداث شده بود که بعد از سال‌ها یک ماشین دیگر به این مجموعه اضافه شد و خدمات محدودی مثل امور شهری ارائه می‌داد.

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با بیان اینکه این سازمان تا سال ۶۷ تنها یک ایستگاه داشت، ابراز کرد: به دلیل جنگ تحمیلی و رخدادهای مهم‌تر در کشور که تمام دغدغه‌ها و تمرکز را به سمت بحث دفاعی برده بود، پیشرفت در سازمان آتش‌نشانی مسکوت ماند.

جعفری عنوان کرد: دومین ایستگاه آتش‌نشانی قم در سال ۶۷ ساخته شد و تا سال ۹۰ به ۱۲ ایستگاه به همراه ۱۷۰ نیرو افزایش یافت.

وی یادآور شد: در سال‌های ۹۲ الی ۹۴ تحول بسیار عظیمی در سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم رخ داد، طوری که شروع ساخت و تکمیل ۱۲ ایستگاه به صورت همزمان را انجام گرفت و اتفاقی بی‌سابقه را در کشور رقم زد.

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم اضافه کرد: در کشور سابقه نداشت که یک شهر به اندازه ایستگاه‌های موجود، شروع به ساخت و تکمیل ایستگاه آتش‌نشانی در مدت زمان کوتاهی کند؛ البته این مهم نیاز شهر قم چراکه در حال حاضر یک میلیون ۳۰۰ هزار نفر جمعیت و سالانه بیش از ۲۵ میلیون نفر زائر دارد.

جعفری با اشاره به پیشرفت تجهیزات سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم عنوان کرد: اوایل انقلاب تنها یکی، دو خودرو آتش‌نشانی در قم بود، اما الان ۱۰۵ دستگاه خودرو داریم که ۸۴ دستگاه از آنها عملیاتی، پیشرفته و به روز دنیا هستند؛ البته هنوز هم کاستی‌هایی در زمینه ایمنی وجد دارد.

وی یادآور شد: شهر قم چند سالی است به سمت صنعتی شدن پیش رفته و کارخانه‌ها و شهرک‌های صنعتی در اطراف شهر حریق‌های زیادی داشتند که در گذشته رسیدن ما به محل این حوادث زمان‌بر بود و این مسئله، ابعاد حادثه را بیشتر می‌کرد و تلفات جانی و مالی زیادی داشت، اما با ساخت ایستگاه‌های ۱۲ گانه جدید این زمان کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری قم یادآور شد: با در اختیار داشتن ۲۴ ایستگاه آتش‌نشانی در قم، زمان رسیدن ما به محل حوادث شهری از ۴ دقیقه که زمان استاندارد جهانی است، پایین‌تر آمده و به ۳ دقیقه و ۱۶ ثانیه رسیده که یک رکورد در کشور محسوب می‌شود.

جعفری عنوان کرد: نخستین کلانشهر کشور هستیم که از نظر تعداد ایستگاه‌های آتش نشانی به سرانه استانداردهای مهم بین‌المللی رسیدیم.