32.2 C
شهر مقدس قم
۵ خرداد ۱۳۹۸
ورود / عضویت
Image default
حمل و نقل وترافیک

ساخت نرم‌افزار تلفن همراه برای زمان‌بندی و مسیریابی اتوبوس و تاکسی‌های قم

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: نرم افزاری برای تلفن‌های همراه در حال طراحی است که زمان‌بندی و مسیریابی خطوط اتوبوس و تاکسی شهری را نشان می‌دهد.

به گزارش شهر نیوز، علیرضا ذاکریان در بازدید از غرفه شهرداری قم در نمایشگاه «شکوه چهل ساله» که در مصلی قدس برگزار می‌شود، اظهار کرد: برنامه ما استفاده حداکثری از بستر فناوری اطلاعات سامانه‌های حمل و نقلی شهری است تا مردم بتوانند از آن بهره ببرند و رفت و آمدشان تسهیل شود.
وی به برخی اقداماتی که در این حوزه اتفاق افتاده اشاره کرد و افزود: ۱۵۰ ایستگاه اتوبوس شهری مجهز به تابلوهای زمان‌بندی خواهند شد تا همشهریان از زمان دقیق رسیدن اتوبوس به ایستگاه مطلع شوند و با تنظیم زمان، خود را آماده سفر کنند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم ادامه داد: یک سامانه دیگر نیز در داخل اتوبوس‌های شهری نصب می‌شود تا ایستگاه بعدی را با تابلوها و سیستم گویا به اطلاع همشهریان می‌رساند که این کار برای نخستین بار در قم انجام می‌شود.
ذاکریان درباره سایر اقدامات در بستر فناوری اطلاعات سامانه‌های حمل و نقلی شهری عنوان کرد: نرم افزاری برای تلفن‌های همراه در حال طراحی است تا مردم با استفاده از آن بتوانند برای حمل و نقل عمومی مسیریابی کنند که از کدام یک از خطوط اتوبوس یا تاکسیرانی شهرداری قم استفاده یا تبادل سفر داشته باشند.
وی با بیان اینکه در این برنامه، زمان‌بندی توقف اتوبوس‌ها در ایستگاه‌ها نیز در نظر گرفته شده است، ابراز کرد: شهروندان با این برنامه می‌توانند از ساعت توقف اتوبوس‌ها در تمام ایستگاه‌های شهر مطلع شوند و در جریان حرکت یک اتوبوس از خطوط تعیین شده قرار بگیرند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم پیرامون زمان رونمایی از این برنامه گفت: کارهای زیرساختی آن در حال انجام است و امیدوار هستیم در نیمه اول سال آینده این برنامه را راه‌اندازی کنیم.