27.2 C
شهر مقدس قم
۲۲ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شورا

ضرورت بازنگری در ادامه فعالیت سازمان توسعه شهرداری قم

اعضای شورای اسلامی شهر قم روز دوشنبه در هشتاد و یکمین جلسه این شورا، ضمن تصویب لایحه تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان توسعه و عمران شهرداری ،بر لزوم اصلاح و بازنگری در روند فعالیت این سازمان تاکید کردند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم در این جلسه گفت: ادامه روند فعلی سازمان توسعه و عمران با شرایط کنونی و عدم واگذاری طرح های شاخص شهرداری به این سازمان، موجب شده تا ادامه فعالیت مجموعه فوق توجیه اقتصادی نداشته باشد.
مجید اخوان نیز با اشاره به اخذ مجوز تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان توسعه و عمران شهرداری قم افزود: یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بودجه برای این سازمان تصویب که ۴۰۰ میلیارد ریال آن کاهش یافت که در نهایت یک هزار و ۱۲۰ میلیارد آن محقق شده است.
وی، طرح های شهید محمود نژاد و میدان ولی عصر(عج) را مهمترین طرح های اجرایی سازمان توسعه و عمران شهرداری قم درسال ۹۶ دانست.
اخوان با تاکید بر اینکه هزینه های جاری سازمان توسعه و عمران شهرداری قم در حال حاضر ۳۰۰ میلیارد ریال است تاکید کرد: روند موجود نشان می دهد که این سازمان زیان ده است.

روند فعالیت سازمان توسعه و عمران نزولی است

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت توجه به بازنگری درفعالیت سازمان عمران و توسعه شهرداری اظهار داشت: سال گذشته اجرای پنج تقاطع غیرهمسطح به عهده این سازمان بوده ،این درحالی است که امسال حداکثر ۲ تقاطع غیرهمسطح در دستور کار دارد ضمن اینکه بودجه پیش بینی شده آن نسبت به امسال ۵۰ درصد کاهش یافته که روند نزولی آن را نشان می دهد.
روح اله امرالهی باتاکید بر اینکه سازمان توسعه و عمران به طور شایسته کارگرفته نمی شود،گفت: ظرفیتهای این سازمان آنقدر که باید ارزش افزوده برای شهرداری ایجاد نمی کند، که باید این موضوع اصلاح و مورد بازنگری قرار گیرد.
وی تقاطع کیوانفر و امام(ره) را تنها طرح عمرانی مهم تعریف شده این سازمان در سال ۹۸ دانست و گفت: نادیده گرفتن ظرفیت های مجموعه فوق موجب تبدیل آن به سازمانی یارانه بگیر از شهرداری می شود، لذا باید دراجرای پروژه ها و عمران شهر از توانمندیهای آن استفاده کرد.

برخی سازمان ها به اندازه حقوقی که به کارکنان خود می دهند، کارایی ندارند

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه با اشاره به لزوم بازنگری در فعالیت سازمان های زیان ده ، اظهار داشت: برخی سازمان ها به اندازه حقوقی که به کارکنان خود می دهند، کارایی ندارند که باید با فعال کردن ظرفیت های آنها به دنبال توسعه شهر بود.
حسن مالکی نژاد همچنین درادامه با تاکید بر لزوم توجه به اثرگذاری برنامه های فرهنگی توسط سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری گفت: در چهلمین سالگرد انقلاب برنامه های فرهنگی باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که اثرگذار باشد.
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری علاوه بر برگزاری برنامه های متنوع باید توسعه زیرساخت های فرهنگی، هنری و ورزشی را در دستور کار قرار دهد.
مالکی نژاد گفت: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم باید الگویی برای اجرای برنامه های اثربخش فرهنگی و ورزشی طراحی کند.
لایحه اخذ مجوز تفریغ بودجه سال ۹۶ سازمان توسعه و عمران شهرداری قم از حیث درآمد و هزینه به میزان یک هزار و ۱۲۰ میلیارد از جمله لوایحی بود که در هشتاد و یکمین جلسه این شورا به تصویب اعضا رسید.
لایحه اخذ مجوز متمم واصلاح بودجه سال ۹۷ سازمان پارک ها و فضای سبز از حیث در آمد و هزینه به میزان ۸۱ میلیارد ریال دیگر لایحه بررسی شده شورای شهر قم بود که در نهایت اعضای این شورا با میانگین افزایش ۱۶ درصدی بهای خدمات این سازمان موافقت کردند.

سازمان توسعه و عمران شهرداری در آستانه زیان دهی

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و امور سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم گفت: درآمدهای سازمان توسعه و عمران شهرداری قم، کفاف هزینه‌های این سازمان را نمی‌دهد و این سازمان در حال تبدیل شدن به یک سازمان زیان ده است.

مجید اخوان ظهر امروز در جلسه شورای اسلامی شهر قم در سالن جلسات ساختمان شهید باکری با اشاره به وضعیت بودجه سازمان توسعه و عمران شهرداری قم اظهار کرد: بودجه این سازمان در سال گذشته ۱۶۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که در ادامه ۴۰ میلیارد تومان بودجه آن کاهش پیدا کرد، اما در نهایت ۱۱۲ میلیارد تومان از بودجه سازمان توسعه و عمران شهرداری قم محقق شد.

وی ادامه داد: از پروژه‌های شاخص سازمان توسعه و عمران شهرداری قم در سال ۹۶ می‌توان به پروژه تقاطع شهیدان محمودنژاد و پروژه میدان ولی عصر(عج) اشاره کرد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و امور سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قم افزود: سازمان توسعه و عمران شهرداری قم درآمدهایی از کارخانه آسفالت، بخش موتوری و بازار شمسه دارد اما این درآمدها کفاف هزینه‌های این سازمان را نمی‌دهد و سازمان در حال تبدیل شدن به یک سازمان زیان ده است، البته در سال جاری به دلیل افزایش قیمت قیر و آسفالت شاهد افزایش درآمد سازمان توسعه و عمران شهرداری قم بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که فعالیت سازمان توسعه و عمران شهرداری قم با همین روند کنونی ادامه پیدا کند و پروژه‌های شاخص شهرداری به این سازمان واگذار نشود، ادامه فعالیت سازمان توجیه اقتصادی ندارد.

اهتمام به اثرگذاری برنامه های فرهنگی در شهر/تقدیر از برگزاری جشنواره چله سرو

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم گفت:برنامه‌های فرهنگی که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهر قم برگزار می‌شود، باید اثرگذار باشند و در این برنامه‌ها دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی بیان شود.

حسن مالکی نژاد پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اسلامی شهر قم در سالن جلسات ساختمان شهید باکری با اشاره به برنامه‌های شهرداری قم در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: جشنواره چله سرو توسط شهرداری از اسفندماه سال گذشته برای بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در طول سال آغاز و در قالب این جشنواره برگزاری ۲۰  برنامه در نقاط مختلف شهر قم برنامه ریزی شد.

وی ادامه داد: برنامه‌های فرهنگی که در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در شهر قم برگزار می‌شود، باید اثرگذار باشند و در این برنامه‌ها دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی بیان شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم افزود: باید زیرساخت‌های فرهنگی، هنری و ورزشی شهر قم افزایش یابد، در این راستا سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم علاوه بر این که برنامه‌های متنوع فرهنگی، هنری و ورزشی را برگزار می‌کند، باید به دنبال توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی و هنری در شهر قم نیز باشد.

مالکی نژاد ارتقاء عملکرد سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم را ضروری دانست و تصریح کرد: باید این سازمان الگویی را تدوین کند که برنامه‌های سازمان در بخش‌های فرهنگی، هنری و ورزشی اثرگذار باشند.

وی خاطرنشان کرد: باید در فعالیت‌های برخی از سازمان‌های تابعه شهرداری قم بازنگری صورت بگیرد، برخی از این سازمان‌ها حتی به اندازه حقوق کارمندان خود درآمد ندارند، در این راستا باید به دنبال فعال کردن ظرفیت‌های غیرفعال سازمان‌های تابعه شهرداری قم باشیم تا این شهر توسعه پیدا کند.