29.4 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

دیدار شهردار قم با برخی از اندیشمندان،اساتید،نخبگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشورهای جهان اسلام

شهردار قم با برخی از اندیشمندان،اساتید، نخبگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشورهای جهان اسلام دیدار و گفتگو کرد.

 دکتر سقائیان نژاد در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و آغاز دهه فجر در دیدار با اندیشمندان و نخبگان کشورهای اسلامی بیان داشت: انقلاب اسلامی ایران پدیده‌ای منحصر به فرد بوده که ویژگی‌های خاص خود را دارد که با توکل به خداوند متعال، بهره‌گیری از رهبری امام خمینی و مشارکت مردمی توانست به پیروزی برسد.

وی مجاهدت ایثارگران و خانواده معظم شهدا و حضور تمامی اقشار با بصیرت و بهره گیری از منویات مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای را دلیل تداوم و استمرار شجره طیبه انقلاب برشمرد و بیان داشت: این انقلاب الگویی برای آزادیخواهان جهان گردیده است.

شهردار قم افزود : هریک از شما از کشورو فضایی خاص به ایران آمده اید و شاید اولین سفر شما باشد و بی شک با توجه به تبلیغات منفی که بر علیه جمهوری اسلامی در خارج از مرزها صورت می گیرد سوالاتی دارید که سعی دارم با بیان مطالب پاسخی برای ذهنیت هایی که در این راستا وجود دارد ارائه نمایم و این نشست فرصتی مغتنم برای آشنایی با جمهوری اسلامی و قم است .

دیدار با نخبگان دانشگاههای جهان
دیدار با نخبگان دانشگاههای جهان

سقاییان نژاد با اشاره به اینکه قم پایگاهی است که خاستگاه انقلاب بوده ومرکزدولت اسلامی محسوب می گردد و کانون مطالعات و تحقیقات اسلامی است، بیان داشت : اهمیت قم چنان است که مورد اقبال داخلی وجهانی واقع شده و بیش از هشتاد هزارطلبه و دانشجو در این شهر در حال تحصیل هستند و بیش از ششصد مرکز تحقیقاتی در این شهر وجود دارد . وجود بارگاه حضرت فاطمه معصومه (س) ومسجد مقدس جمکران در قم به عنوان نگین هایی درخشنده تاثیراتی معنویی و فرا استانی و فراملی دارند .

ایشان با اشاره به وجود بزرگترین حوزه علمیه  جهان در قم اذعان داشت: گرچه قم شهری تاریخی و ویژگیهای دیگر هم دارد اما دراین فرصت کوتاه نمیتوان به تمامی ویژگی ها و خصوصیات آن پرداخت  .

شهردار قم افزود :یکی ازمهم ترین موضوعات برای ما اتحاد ادیان توحیدی در جهان است که این مهم با گفتگو و مفاهمه تحقق خواهد یافت .

وی ضمن اشاره به نظرات هانتینگتون در کتاب برخورد تمدن ها و دیدگاه توین بی بیان داشت: همانطوریکه شما می دانید تمدن اسلامی حدود پنج قرن الگویی انکار ناپذیر بوده واین تمدن بعدها بر رنسانس و تمدن غربی تاثیرگذاشت. در قرن نوزدهم شاهدیم که نظریاتی ضد دینی شکل گرفت و چون در این قرن قله های علم دستیافتنی شد نیاز به دین مورد بی مهری واقع گردید .

دکتر سقاییان نژاد ضمن تشریح نظریات مختلف در این دوره همچون تئوری های اگوست کنت , داروین , مارکس و نیچه بیان نمود : نتیجه تمامی این نظریات مخالفت با دین است اما در قرن بیستم اتفاقاتی افتاد که در ادامه شاهد شکل گیری انقلاب اسلامی هستیم و دولتی مبتنی بردین بوجود آمد که تمامی محاسبات غربی ها را نقش بر آب ساخت و پیش بینی ها با مشکل روبروگردیدند. گرچه غرب بدنبال جداسازی دین از سیاست بود اما امام خمینی انقلاب اسلامی را کاملا بر خلاف این دیدگاه تاسیس نمود.

ایشان ادامه داد : بی شک پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان پدیده ای منحصر به فرد در قرن بیستم برحوادث فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی در جهان تاثیرگذاشت و انقلاب ایران ، ایران را از حکومت پادشاهی و مستبد به جمهوری اسلامی مبتنی بر گفتمان ولایت فقیه به رهبری امام خمینی متحول ساخت که این انقلاب شعار هایی همچون نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی داشت و بگونه ای موفق عمل نمود که الگویی برای سایر آزادیخواهان جهان اسلام قرار گرفت و شاخص های آن برای تمامی ملت ها کاربرد دارد.

سقاییان نزاد تصریح کرد: امروزه ایران به راه هایی در تمامی رشته ها همانند تولید علم ،تکنولوژی، پزشکی  و فضا دست یافته است و بر ارزش هایی همچون ایمان ، آزادی ، تکریم شان انسانی ، تساهل و تسامح و احترام متقابل تاکید دارد و انقلاب اسلامی نشان داده که دین به عنوان عاملی اصلی در عرصه های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی، توانایی خلق موفقیت واقعی و صلح برای جوامع انسانی را دارد.

ایشان ادامه داد : انقلاب اسلامی در حالی به چهلمین سالگرد خود نزدیک می شود که تاثیرگذارترین وموثرترین قدرت در حوزه هایی سیاسی ، اجتماعی و نظامی منطقه است .

دکتر سقائیان ضمن اشاره به توطئه های زیاد نظام سلطه همچون جنگ تحمیلی ،محدودیت فعالیت های هسته ای ، محدودیت برنامه های موشکی ،ایران هراسی وغیره اذعان داشت : هیچکدام از این موانع و توطئه ها نتوانست مانعی برای موفقیت و دستیابی به اهداف و آرمان های ما گردد و با ورود ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا شاهدیم که فصل جدیدی از دشمنی ایالات متحده آمریکا در مقابل اسلام و انقلاب اسلامی بوجود آمده است .

وی در پایان خاطر نشان ساخت : در ۲۰۱۷ تهدید و تحریم به عنوان واژه های اصلی و کلیدی سیاست های خصمانه آمریکا بر علیه ایران بکار رفت و در ۲۰۱۸ چنان این گرایش تشدید شد که ترامپ رسما توافق هسته یا برجام را نقض نمود و اعلام کرد که از برجام خارج می شود و آمریکا از تمامی ابزارها برای دستیابی به اهدافش استفاده نمود اما مقاومت ، استواری و اتحاد مردم ایران برای دستیابی به پیروزی نهایی استمرار خواهد داشت و پیروزی به لطف حق تعالی نزدیک است .

دیدار با نخبگان دانشگاههای جهان