35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار شهردار

شهردار قم: ۴٫۵ میلیون متر مکعب پساب برای آبیاری فضای سبز قم اختصاص یافت

شهردار قم از اختصاص ۴٫۵ میلیون متر مکعب پساب برای آبیاری فضای سبز قم خبر داد.

شهردار قم با اشاره به محدودیت های آبی و ضرورت استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز گفت: با پیگیریهای صورت گرفته سالانه ۴٫۵ میلیون مترمکعب پساب برای آبیاری فضای جنگلی و سبز قم به این نهاد اختصاص داده شد.

دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد با تاکید بر اینکه شهرداری به دنبال به حداقل رساندن مصرف آب شرب برای آبیاری فضای سبز است افزود: تفاهم نامه خرید سالانه ۴٫۵ میلیون مترمکعب پساب با قیمت مناسب، نهایی شده است که به مدت ۱۰ سال ادامه خواهد داشت.

شهردار قم
دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد

وی با بیان اینکه مصرف آب سرشاخه ها برای آبیاری فضای سبز به شدت کاهش یافته است، گفت: در حال حاضر میزان استفاده آب از سرشاخه های دز برای آبیاری فضای سبز ۲۰۰ لیتر برثانیه کاهش یافته است.

شهردار قم با اشاره توافق برای حفر ۱۳ حلقه چاه برای تامین آب مورد نیاز آبیاری فضاهای سبز شهری گفت: ۳ حلقه چاه جدید احداث شده و به زودی شاهد قطع کامل آبیاری فضای سبز از آب انتقادی سرشاخه ها خواهیم بود.

دکتر سقائیان نژاد با بیان اینکه ۳۰ لیتر در ثانیه پساب فاضلاب به زودی وارد مدار آبیاری فضای سبز می شود، گفت: امکان استفاده مستقیم پساب فاضلاب در فضای سبز وجود ندارد و باید این آب فراوری شود که در این زمینه راه اندازی تصفیه خانه شهرداری در مراحل نهایی قرار دارد.

عملیات اجرایی ساخت ایستگاه تصفیه‌خانه ثانویه شماره یک شهر قم با ظرفیت تصفیه ۳۰ لیتر در ثانیه از اواخر سال ۹۶ آغاز شده و در آینده نزدیک افتتاح می‌شود، با تکمیل این تصفیه خانه ثانویه، پساب فاضلاب از تصفیه‌خانه شهری وارد این تصفیه‌خانه شده و سپس برای توسعه فضای سبز وارد عرصه‌ها می‌شود.

۴٫۵ میلیون مترمکعب پساب اختصاصی به شهرداری قم در قالب طرح جامع تصفیه ثانویه پساب، سال آینده در مرحله ورود به فاز مصرف قرار می‌گیرد. با این کار وابستگی به آب شهری برای توسعه فضای سبز به حداقل می‌رسد.