36 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار عمومی

۲۰ درصد بودجه پیشنهادی ۱۳۹۸ شهرداری قم از محل عوارض تامین می‌شود/صرف ۲ هزار نفر ساعت برای تدوین بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم گفت: پیشنهاد و پیش‌بینی برای درآمد حاصل از عوارض برای سال آینده ۴۱۶ میلیارد تومان است که ۲۰ درصد از کل بودجه شهرداری به حساب می‌شود.

به گزارش شهرنیوز، محسن رنجبر در نشست خبری تشریح بودجه پیشنهادی شهرداری قم برای سال ۱۳۹۸، با بیان اینکه بودجه ۱۳۹۸ شهرداری سومین بودجه در قالب برنامه‌ قم ۱۴۰۰ است اظهار کرد: سیستم‌های بازخورد استراتژیک و… در این سال‌ها وظیفه نظارت بر روند تحقق بودجه طبق برنامه و چشم‌انداز شهر قم را بر عهده داشته است.

نشست خبری معاون برنامه‌ریزی-تشریح بودجه پیشنهادی 1398
نشست خبری معاون برنامه‌ریزی-تشریح بودجه پیشنهادی ۱۳۹۸

وی با بیان اینکه شهرداری برای رسیدن به اهداف اقداماتی تعریف کرده که وارد بودجه شده است تصریح کرد: این اقدامات زمانی ارزشمند هستند که اهداف ما را برای رسیدن به چشم‌انداز پوشش دهند؛ مثلا اگر سرانه فضای سبز را به میزان ایده‌آل مورد نظر برنامه برسانند جذاب هستند.

معاون شهردار قم با تاکید بر اینکه چشم‌انداز شهر قم ۷ گزاره دارد که هرکدام با شاخص‌هایی کنترل می‌شود اظهار کرد: این سامانه‌های بازخوردگیری وضعیت تحقق هرکدام از شاخص‌های ۵۰ گانه را نشان می‌دهد؛ بر این اساس خروجی‌هایی به دست آمده که مبنای برنامه‌ریزی است.

وی با بیان اینکه براساس اطلاعات‌ به دست آمده از سیستم‌های بازخوردگیری تدوین بودجه سال ۱۳۹۸ صورت گرفته است افزود: ما در قالب هر هدف، راهبردی داریم که سیاست‌هایی نیز برای آن تدوین شده و در نهایت این سیاست‌ها به طرح‌ها ختم می‌شود که پروژه تعریف شده و طرح به سرانجام می‌رسد و در سیستم برنامه‌ تمام این طرح‌ها عدد و رقم گرفته است.

رنجبر بیان کرد: به عنوان مثال در حوزه فضای سبز کمیت عددی نشان می‌دهد که توسعه فضای سبز تفرجگاهی شهری باید در سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۰۶ هزار و ۳۲۳ مترمربع باشد تا بتوانیم در مسیر اهداف چشم‌انداز قرار بگیریم.

وی اذعان کرد: براساس اعداد به دست آمده در این قالب و طبق چشم‌انداز، اقدام در زمینه پیش‌بینی هزینه‌های مالی صورت گرفت و نهایتاً رقم‌های بودجه کسب شد.

پیش‌بینی اجرای ۱۶۰ پروژه بزرگ با اعتباری بالغ بر ۱۸۳۰ میلیارد تومان

معاون شهردار قم با بیان اینکه ۱۶۰ طرح پیش‌بینی شده از ۵۰۰ طرح در این قالب بالغ بر هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد خاطرنشان کرد: بر این اساس این بودجه در مناطق بررسی شد تا بتوانیم وضعیت هر منطقه‌ای را به دست آورده و جزئی‌تر بتوانیم برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: براساس این طراحی، هر منطقه باید طبق سامانه بودجه پروژه برای هر طرح معرفی می‌کردند و طبق این کار ۸۵۲ ردیف بودجه‌ای به میزان هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اطلاعات در این سامانه ثبت شد.

رنجبر با اشاره به بررسی وضعیت درآمدی شهرداری برای دستیابی به سیستمی مطلوب در تدوین بودجه خاطرنشان کرد: آیتم‌های مختلفی را برای پیش‌بینی درآمدی شهرداری استفاده کردیم و نهایتا با توجه به ردیف‌های مختلف عدد ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان برای بودجه شهرداری در سال آینده در کمیته‌های تخصصی به تصویب رساندیم.

وی با بیان اینکه در این مرحله با بررسی درخواست‌های مناطق و سازمان‌ها نزدیک ۴۶۰ میلیارد تومان از این سقف مالی صرف مصارف جاری شهرداری می‌شود اذعان کرد: در نهایت بررسی درخواست‌ها انجام شد و تعدیل و افزایش طرح‌ها و رقم مربوط به آنها صورت گرفت تا بتوانیم به شرایط واقعی برسیم.

نشست خبری معاون برنامه‌ریزی-تشریح بودجه پیشنهادی 1398
نشست خبری معاون برنامه‌ریزی-تشریح بودجه پیشنهادی ۱۳۹۸

پیش‌بینی هزار و ۸۸۷ میلیارد تومان بودجه عمرانی و ۴۶۲ میلیارد تومان بودجه جاری در بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸

معاون شهردار قم با تاکید بر اینکه در نهایت بودجه پیشنهادی برای سال ۱۳۹۸ شهرداری با رقمی بالغ بر هزار و ۸۸۷ میلیارد تومان عمرانی و ۴۶۲ میلیارد تومان جاری تحویل شورای اسلامی شهر شد اظهار کرد: براساس اهداف ۱۱ گانه رقم مربوط به هر هدف مشخص شده است.

وی اذعان کرد: با هدف حفاظت و برخورداری از محیط زیست پایدار و باکیفیت شهری ۱۶۵ میلیارد تومان، روان، متعادل و سالم‌سازی عبور و مرور شهری ۶۱۶ میلیارد تومان، بهره‌مندی از محیط و فضای امن شهری ۳۲ میلیارد تومان، کاهش خطرپذیری و ارتقا ایمنی شهر ۶۱ میلیارد تومان، رونق اقتصادی شهر و توسعه منابع پایدار و مشارکت بخش خصوصی ۳۰۱ میلیارد تومان، توسعه شهر خلاق و هوشمند ۱۹ میلیارد تومان، تحقق حکمرانی و مدیریت اسلامی و مطلوب ۶٫۵ میلیارد تومان، سازماندهی کالبدی و محتوایی شهر و بهبود کیفیت سیما و منظر شهری ۱۹٫۵ میلیارد تومان، توسعه متوازن و متعادل تجهیزات، تاسیسات و خدمات شهری برای شهروندان وزائرین ۶۳ میلیارد تومان، ترویج و اعتلای میراث و هویت فرهنگی، تاریخی و انقلابی شهر قم ۳٫۸ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده و پیشنهاد به شورای اسلامی شهر ارائه شده است.

رنجبر با بیان اینکه نزدیک به ۵۶۰ میلیارد تومان دیون شهرداری نیز در بودجه سال آینده شهرداری پیش‌بینی شده است اذعان کرد: این رقم شامل تسویه حساب‌ها با بانک‌ها، غرامت و صلح‌نامه مناطق و… است.

وی نسبت هرکدام از اهداف را مورد توجه قرار داد و افزود: در مناطق مختلف نیز بودجه توزیع مطلوبی داشته و مرکز بیشترین سهم بودجه را دارد چراکه پروژه‌های ویژه شهر در قالب بودجه مرکز پیش‌بینی شده است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی شهردار قم گفت: به جز بودجه شهرداری که ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان است حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه سازمان‌های شهرداری است که مجموعا بودجه شهرداری و سازمان‌ها بالغ بر ۲ هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان است.

وی اذعان کرد: استفاده از فاینانس، اوراق مشارکت و وام نیز در بودجه پیشنهاد شده که در صورت به سرانجام رسیدن به رقم اضافه می‌شود.

نشست خبری معاون برنامه‌ریزی-تشریح بودجه پیشنهادی 1398
نشست خبری معاون برنامه‌ریزی-تشریح بودجه پیشنهادی ۱۳۹۸

صرف بیش از ۲ هزار نفر ساعت جلسات کارشناسی برای تدوین بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۸شهرداری قم

رنجبر با بیان اینکه بیش از ۲ هزار نفر ساعت جلسات کارشناسی برای تدوین بودجه سال ۹۸ شهرداری زمان صرف شده است خاطرنشان کرد: کارهای بررسی در شورای شهر در خصوص بودجه سال آینده آغاز شده و پس از بررسی و تصویب در جلسه علنی، رقم نهایی اعلام خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه تمام تلاش شهرداری بر این است که طبق برنامه قم ۱۴۰۰ و چشم‌انداز ۱۴۱۴ بودجه سالانه را تدوین کند اظهار کرد: از رقم ۲ هزار و۳۵۰ میلیارد تومانی بودجه سال آینده ۷۸۰ میلیارد تومان عدد نقدی است که باید اخذ گردد؛ از این رقم ۴۶۲ میلیارد تومان بودجه جاری و نزدیک به ۱۸۰ میلیارد تومان هزینه جاری شامل ۹۰ میلیارد تومان نظافت شهر و جمع‌آوری پسماند، ۴۶ میلیارد تومان نگهداری فضای سبز، ۴۰ میلیارد تومان هزینه خدمات ایمنی و آتش‌نشانی و ۱۸۰ میلیارد تومان هزینه‌های داخلی است.

معاون شهردار قم اذعان کرد: باقی هزینه‌های شهرداری از محل‌های دیگری چون اوراق تسویه دیون از دولت، وام، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تامین خواهد شد؛ امیدواریم بتوانیم بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان در حوزه سرمایه‌گذاری جذب منابع مالی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه پیشنهاد و پیش‌بینی برای درآمد حاصل از عوارض برای سال آینده ۴۱۶ میلیارد تومان است افزود: پیش‌بینی ما در این بخش شامل تامین ۱۵۰ میلیارد تومان از محل عوارض پروانه‌های ساختمانی، ۶۳ میلیارد تومان مازاد بر تراکم، ۱۳ میلیارد تومان کسب و پیشه، ۳۰ میلیارد تومان حذف پارکینگ و ۱۶۰ ملیارد تومان ماده ۱۰۰ و سایر عوارض است.

رنجبر گفت: مابقی بودجه شهرداری از منابع داخلی شهرداری تامین می‌شود؛ اگر پیش‌بینی‌ها درست بوده و مشارکت در ساخت و ساز صورت گیرد بیش از ۴۱۶ میلیارد تومان نمی‌توانیم تامین کنیم و حدود هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی شامل سرمایه‌گذاری، ارزش افزوده، وام، دیون و… باید تامین شود.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد بودجه شهرداری از محل عوارض مردم تامین می‌شود اظهار کرد: ادامه تملک فاز پنج عماریاسر و شروع عملیات اجرایی آن، اتمام تملک تقاطع کیوانفر و خیابان امام خمینی(ره) و آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح آن، تکمیل تملکات و آغاز عملیات عمرانی تقاطع میدان امینی بیات، اجرای عملیات عمرانی تقاطع بلوار فردوسی و بلوار پیامبر اعظم، تکمیل و بهره‌برداری تقاطع سه سطحه میدان ولیعصر، آغاز عملیات عمرانی تقاطع غیرهمسطح بلوار شهدای روحانیت و بلوار امام رضا، بازسازی ناوگان اتوبوسرانی و جایگزینی ناوگان فرسوده با اتوبوس‌های جدید، خرید، نصب و مکانیزاسیون پل‌های عابر پیاده شهر، راه‌اندازی فاز اول باغ پرندگان اتمام احداث و بهره‌برداری از مجتمع‌های فرهنگی ورزشی مناطق، راه‌اندازی فاز اول دریاچه مصنوعی قم و ادامه پروژ‌ه‌های شهر هوشمند و عملیاتی کردن کارت هوشمند شهروندی جزو پروژه‌های شاخص سال آینده است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌ انسانی شهردار قم گفت: ۲۰ درصد بودجه سال آینده شهرداری جاری و ۸۰ درصد آن عمرانی است در حالی که بررسی بودجه دولت و شهرهای دیگر نشان می‌دهد که این نسبت بسیار خوب است و عزم توسعه خدمات در شهر را نشان می‌دهد و عملکرد سال‌های اخیر نیز نشان می‌دهد که زیرساخت‌های خوبی به شهر اضافه شده است.