35 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار اداره کل ارتباطات

مساله آلودگی هوا به یک ابربحران تبدیل شده است/پیوست زیست‌محیطی برای طرح‌های عمرانی تهیه شود

استاندار قم گفت: برای برخورداری از هوای پاک نیازمند تدوین و رعایت و اجرای سند آمایش سرزمین،‌ پیوست زیست محیطی برای طرح‌های عمرانی و رعایت مسائل زیست محیطی در توسعه صنعتی و استفاده از تکنولوژی‌های پاک هستیم.

به گزارش شهرنیوز، بهرام سرمست پیش از ظهر امروز در همایش روز ملی هوای پاک که با شعار « هوای پاک، مردم و مسئولان» در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی شهرداری قم برگزار شد، با اشاره اهمیت مسائل مربوط به محیط زیست اظهار کرد: امروز در مورد‌ بحران‌های زیست محیطی به اندازه کافی سخن گفته شده و شرایط به گونه‌ای شده که به یک ابربحران نزدیک می‌شویم چراکه مقابله با بحران‌هایی چون آلودگی هوا و… از عهده دولت‌ها خارج شده است.
وی با بیان اینکه برخی دولت‌ها به تنهایی قادر به مبارزه با ابربحران‌هایی چون آلودگی هوا نیستند تصریح کرد: اگر چندکشور در کنار هم نیز عزم مقابله داشته باشند باز هم کافی نیست و سازمان‌های بین المللی برای این مساله تشکیل شده است.
استاندار قم اذعان کرد: مواجهه با بحران‌های زیست محیطی شرایطی پیدا کرده که دولت‌ها به تنهایی قادر به مقابله با آنها نیستند و نقش مردم و سازمان‌های مردم نهاد در این زمینه بیش از پیش نمایان شده است و به عبارتی دولت برای کارهای کوچک بسیار بزرگ بوده و برای انجام کارهای بزرگ بسیار کوچک است.
وی با تاکید بر اینکه نقش مردم در کنار مسوولان بسیار حیاتی است افزود: مردم به تنهایی بدون سازماندهی نمی‌توانند در مقابل این ابربحران مقاومت داشته باشند لذا اینکه امسال شعار روز ملی هوای پاک به عنوان مردم و مسوولان نامگذاری شده نشان می‌دهد که این تعامل و هم‌افزایی مردم و مسوولان نیاز است.
سرمست با بیان اینکه برای برخورداری از هوای پاک نیازمند تدوین و رعایت و اجرای سند آمایش سرزمین،‌ پیوست زیست محیطی برای طرح‌های عمرانی و رعایت مسائل زیست محیطی در توسعه صنعتی و استفاده از تکنولوژی‌های پاک هستیم خاطرنشان کرد: تعامل بین دستگاه‌های خدماتی و اجرایی در این زمینه مهم است و نباید با بخشی‌نگری در برابر برنامه‌های هوای پاک در استان مقاومت کنیم.
وی اذعان کرد: براساس اولویت توسعه استان که استفاده از انرژی‌های خورشیدی،‌ توسعه گردشگری و… است باید حرکت کرده و سبک زندگی صحیح را طوری تبلیغ کنیم که در نهایت با تعامل دستگاه‌ها هم محیط زیست به رسالت اصلی خود دست پیدا کند و هم دستگاه‌های خدمات‌رسان در راستای توسعه کلان استان برنامه‌های خود را پیش ببرند.
سرمست گفت: برای حفاظت از محیط نیست ما هم نیازمند اقدامات سلبی هستیم و باید از آلایندگی‌ها جلوگیری کنیم و هم باید در سایه تعامل بستری برای دستیابی دستگاه‌ها به اهدافشان فراهم کنیم.
وی افزود:‌ استان هم این آمادگی را دارد که به عنوان هماهنگ‌کننده بستر لازم برای تحقق اهداف زیست محیطی را در استان فراهم کند.
استاندار قم با تاکید بر اینکه استان قم در معرض تهدیدات زیست محیطی قرار دارد اظهار کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا زندگی بهتر و توام با هوای پاک برای شهروندان فراهم شود.