31.4 C
شهر مقدس قم
۲۴ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
فنی و عمرانی

آسفالت معابر اصلی و فرعی قم بر اساس اولویت بندی انجام می شود

معاون فنی و عمران شهرداری قم با تأکید بر اینکه کیفیت آسفالت معابر در ظاهر قابل قضاوت نیست، گفت: آسفالت معابر اصلی و فرعی شهر قم بر اساس اولویت بندی در حال انجام است.

به گزارش شهرنیوز، علیرضا قاری قرآن در پاسخ به این سؤال که شاخص ارزیابی کیفیت آسفالت معابر برای اصلاح و روکش مجدد چیست، گفت: کیفیت آسفالت را نمی‌توان از روی ظاهر آن تشخیص داد و شاخص ارزیابی آن در معابر فرعی و اصلی متفاوت است.
وی با اشاره به برخی انتقادات در خصوص اصلاح روکش آسفالت بلوار غدیر و عمار یاسر، بیان کرد: بار ترافیکی که بر معابر کندرو و تندرو وارد می‌شود بسیار متفاوت است و در صورت عدم‌ اصلاح نوع خسارت معابر پرتردد سنگین‌تر می‌شود.
معاون فنی و عمران شهردار قم ادامه داد: آسفالت معابر در طول سال توسط مشاور ارزیابی‌شده و وضعیت آن‌ها بر اساس شاخص‌هایی نمره دهی و بودجه اصلاح آسفالت معابر اولویت‌دار برای سال بعد پیش‌بینی می‌شود؛ یعنی اصلاح معابری مانند عمار یاسر از سال گذشته تصمیم‌گیری و امسال اجرا شده است.
قاری قرآن با تأکید بر اینکه اگر ضخامت روکش آسفالت از حدی کمتر شود فشار واردشده موجب شکست آسفالت در آن معبر می‌شود، گفت: اگر به‌موقع روکش آسفالت‌ ترمیم نشود دچار ترک‌خوردگی خواهد شد و بار وارد شده بر آن مقاومت آسفالت را از بین خواهد برد و در این صورت باید برداشت، زیرسازی و اصلاح صورت گیرد که هزینه سنگین چند برابری را در بر خواهد داشت.
وی افزود: برخی از نقاط شهر وجود دارد که نیازمند آسفالت است و با توجه به‌ تناسب گفته‌ شده در دل مناطق این کار در حال انجام است بطوریکه در دو سال گذشته حجم آسفالت وسیعی در معابر فرعی انجام‌ شده و این کار به‌ صورت سالانه بنا بر اولویت در معابر اصلی و فرعی پیش‌بینی‌شده و در حال اجراست.
معاون فنی و عمرانی شهرداری قم با اشاره به اصلاح روکش آسفالت بلوار غدیر گفت: این بلوار جزء معابر اولویت‌دار بود ولی با توجه به حجم سنگین تردد در آن، تا پیش از بهره‌برداری از بلوار آیت‌الله بروجردی عملاً امکان مسدود سازی این بلوار نبود، ولی در حال حاضر تردد از این معبر کاهش‌یافته و اصلاح روکش آسفالت آن نیز در حال انجام است.