30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
شهرسازی و معماری

آمار صدور پروانه ساختمانی در سال ۱۳۹۶ حدود یک سوم شده است

معاون معماری و شهرسازی شهردار قم با بیان اینکه در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع پروانه صادر شده است افزود: آمار صدور پروانه در سال ۱۳۹۶ به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع رسیده است که کاهش حدود دو سومی را نشان می‌دهد.

به گزارش شهرنیوز،‌ غلامرضا جانقربان در دیدار شهردار و مدیران شهری با استاندار جدید قم،‌ با بیان اینکه طرح تفصیلی شهر و طرح جامع شهر در سال ۱۳۸۸ تدوین و ابلاغ شده است اظهار کرد: طرح تفصیلی شهر برای ۴۵ هزار هکتار تهیه شده و حدود ۱۳ هزار هکتار محدوده خدمات شهری بوده و ۳۲ هزار هکتار نیز حریم است که نظارت بر آن وظیفه شهرداری است.
وی با اشاره به تهیه عکس هوایی محدوده خدمات شهری قم گفت: از این محدوده هزار و ۵۸۰ هکتار بافت فرسوده است که حدود هزار و ۱۰۰ هکتار بافت بسیار قدیمی و مابقی هم ریزدانه است.
معاون شهردار قم با بیان اینکه در دل هزار و ۵۸۰ هکتار بافت فرسوده حدود ۳۰۰ هکتار بافت تاریخی است گفت: در سال ۱۳۹۴ سازمان میراث فرهنگی کشور برای ۱۶۸ شهر کشور بافت تاریخی اعلام کرد که قم هم شامل آنها بود و علی‌رغم اینکه طرح تفصیلی تدوین شده بود ملاک عمل بافت تاریخی ابلاغی قرار گرفت.
وی گفت:‌ این بافت تاریخی براساس عکس هوایی ۱۳۲۵ تهیه شده که شرایط قم نسبت به این سال تغییرات بسیاری داشته است و بسیاری از لکه‌ها ساخت و ساز شده و دیگر ارزشمند نیست.
جانقربان با بیان اینکه ستاد بازآفرینی در شهر و شهرداری شکل گرفته است افزود: در زمینه اختصاص زمین از سوی اداره کل راه و شهرسازی اقدام مناسبی صورت نگرفته که نیاز است با توجه به عقب ماندن قم از دیگر شهرها این کار به سرعت انجام شود.
وی با اشاره به رکود ساخت و ساز در کشور گفت:‌ به همین خاطر سطح درآمدی شهرداری کاهش زیادی داشته است البته به نسبت کلان شهرهای دیگر قم وضعیت بهتری دارد.
معاون شهردار قم با بیان اینکه در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع پروانه صادر شده است افزود: آمار صدور پروانه در سال ۱۳۹۶ به حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع رسیده است که کاهش حدود دو سومی را نشان می دهد.