25.8 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۳۹۸
ورود / عضویت
خدمات شهری واجتماعی

۳۰۰ غرفه شهرک خودرو در ایام دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد

معاون خدمات شهری شهردار قم گفت: خوشبختانه ۳۰۰ غرفه شهرک خودرو آماده شده و همزان با دهه فجر سال جاری افتتاح صورت خواهد گرفت و با این پروژه صنوف مرتبط با خودرو از جمله تعمیرکاران،‌ نمایشگاه‌داران و... به این شهرک منتقل خواهند شد.

به گزارش شهرنیوز، ‌سیدامیر سامع در دیدار شهردار و مدیران شهری با استاندار جدید قم،‌ با بیان اینکه در حوزه فضای سبز سرانه بوستان‌های شهری بسیار پایین است اظهار کرد: سرانه شهری قم کمتر از سه مترمربع است و در برخی شهرها این آمار به بالای ۱۲ مترمربع است.
وی با بیان اینکه متوسط سرانه فضای سبز شهری باید حدود ۹ مترمربع باشد تصریح کرد:‌ طبق برنامه باید سالیانه ۳۰۰ هکتار عرصه سبز ایجاد کنیم و بخشی از عرصه‌های جنگلی را به بوستان شهری تبدیل کنیم که خوشبختانه در دو سال گذشته این امر محقق شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری قم بیان کرد: به اداره کل منابع طبیعی اعلام شده که در صورتی که عرصه لازم را در اختیار گذاشته و آب مورد نیاز هم توسط آب منطقه ای تأمین شود،‌ شهرداری اقدامات لازم برای توسعه فضای سبز در شهر را انجام خواهد دهد.
وی خاطرنشان کرد:‌ خوشبختانه در دو سال گذشته همکاری خوبی شده و تقریباً تمام عرصه‌هایی که در اختیار شهردرای قم قرار گرفته است به زیر کاشت رفتند.
سامع با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه تحویل پساب به شهرداری قم گفت: مناسب‌سازی این پساب آغاز شده و با توجه به اینکه تخصیص ۴٫۵ میلیون مترمکعب صورت گرفته به مرور این پساب وارد چرخه آبیاری فضای سبز جنگلی و شهری خواهد شد.
وی با بیان اینکه روزانه ۷۰۰ تن زباله در قم جمع‌آوری می‌شود تصریح کرد:‌ متاسفانه تمامی این زباله دفن می‌شود و پروژه‌ای را آغاز کردیم تا با مشارکت سرمایه‌گذار ۳۰۰ تن از آن را تبدیل به کود کمپوست کنیم که با مشکلاتی مواجه شدیم و به همین خاطر مجبور شدیم رأساً این پروژه را اجرا کنیم.
معاون شهردار قم یکی از پروژه‌های ساماندهی مشاغل شهری را احداث شهرک صنوف دانست و افزود: این پروژه حدود ۲۰ سال بر زمین مانده بود و به آن ورود کردیم تا بتوانیم آن را به سرانجام برسانیم و در حال حاضر حدود ۸۰ واحد آهن‌فروشان آماده شده و اقدامات اولیه برای انتقال آنها از شهر نیز انجام شده است.
وی اذعان کرد: مشکلی در حوزه تأمین کنتورهای تک فاز داشتیم که امیدواریم مشارکت شده و در اختیار ما قرار گیرد و بتوانیم تمام آهن‌فروشان را به شهرک منتقل کنیم و در فازهای بعدی صنوف آلاینده دیگر چون درب و پنجره سازان و… به شهرک منتقل شوند.
سامع به احداث شهرک خودرو در فضایی به مساحت ۳۳ هکتار اشاره کرد و افزود:‌ سرمایه‌گذار با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان به این پروژه ورود کرده و خوشبختانه ۳۰۰ غرفه آماده شده و در ایام دهه فجر امسال افتتاح صورت خواهد گرفت و با این پروژه صنوف مرتبط با خودرو از جمله تعمیرکاران،‌ نمایشگاه داران و… به شهرک منتقل خواهند شد.
وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت بحران اذعان کرد: زیرساخت‌های استان و شهر همچون دیگر شهرها ضعیف است و به همین خاطر نیاز است با مشارکت تمام ادارات در راستای کاهش خطرهای شهری گام برداریم؛‌ ۵ سالن چندمنظوره در شهر احداث شده که نیازمند تجهیز و آماده‌سازی این فضاها هستیم.
سامع بیان کرد:‌ در حوزه آتش‌نشانی نیز از نظر ماشین‌آلات امکانات خوبی داریم اما از نظر تجهیزات انفرادی شرایط خوبی وجود ندارد که در راستای تقویت امکانات گام برداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه در حوزه نظم شهری،‌ شهر قم جاذب تخلفات است گفت: در چند سال اخیر شاهد مهاجرت کار به شهر قم بوده‌ایم که نظم شهری را بر هم زده و به مرور نسبت به ساماندهی آن‌ها خصوصاً دست‌فروشان و وانت‌بارها اقدام شده است.