35.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

اعلام آمادگی برای تحویل عرصه های منابع طبیعی جهت توسعه فضای سبز

عضو شورای سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری قم از اعلام آمادگی اداره کل منابع طبیعی برای تحویل عرصه های منابع طبیعی جهت توسعه فضای سبز جنگلی در اطراف شهر قم خبر داد.

به گزارش شهرنیوز، ‌سیدمحمدتقی سجادی با بیان اینکه شهر قم یکی از شهرهایی است که با توجه به تنش های اقلیمی به شدت آسیب پذیر است اظهار کرد:‌ این شهر‌ هم در حوزه عرصه های بیابانی اطراف شهر که در فصول مختلف به شدت شهر را تحت تاثیر قرار می دهد و هم در حوزه سیل آسیب پذیر است و‌ می طلبد توسعه فضای سبز در شهر و پیرامون آن صورت گیرد.
وی با تاکید بر اینکه عرصه های بیابانی استان که شهر قم را تحت تاثیر قرار می دهد حدود ۴۰۰ هزار هکتار است افزود: ۵۰ هزار هکتار این عرصه ها در شمال شرق،‌ ۳۰ هزار هکتار در جنوب شرق، ‌۲۷ هزار هکتار در شمال غرب و ۱۱ هزار هکتار پیرامون شهر است که جمعا حدود ۱۰۵ هکتار می شود که کانون های گرد و غبار هستند و شهر را تهدید می کنند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم با بیان اینکه ایجاد سطوح سبز در حوزه فعالیت سازمان پارک ها و منابع طبیعی می تواند گوشه ای از این مشکلات را پوشش دهد تصریح کرد: در عرصه های منابع طبیعی در برنامه های بیابان زدایی بین ۵ تا ۶ میلیون تومان در هکتار،‌ در ایجاد پارک های جنگلی در عرصه های منابع طبیعی حدود ۲۲ میلیون و پارک های جنگلی در حوزه فعالیت سازمان پارک ها عددی حدود دوبرابر این مبلغ باید هزینه شده تا فضای سبز ایجاد شود.
وی اذعان کرد: چیزی که مهم است استفاده از توان مشارکت مردم در توسعه فضای سبز است؛ ‌دستگاه های متولی می توانند به عنوان راهگشا، ‌راهنما و پیام رسان برای تشویق مردم برای توسعه فضای سبز نقش ایفا کنند. مردم شامل موسسات،‌ ارگان های خصوص و خصولتی و نهادهای مردمی است که امیدواریم در ایجاد جهش در حوزه فضای سبز اقدام کنند.
سجادی خاطرنشان کرد: یکی از چالش های سازمان پارک ها برعکس منابع طبیعی محدود بودن عرصه های لازم و دارای شرایط توسعه فضای سبز است و اعلام آمادگی کردیم عرصه هایی که در پیرامون شهر آماده توسعه عرصه سبز است و بیرون شهر در اختیار قرار گیرد تا در توسعه فضای سبز استفاده شود.