28.4 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان پارک‌ها

نصب گلدان‌های سنگی در رفیوژ وسط بلوارهای شهری

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: با هدف زیباسازی و توسعه عرصه‌های سبز معابر شهری پروژه استقرار فلاورباکس در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

به گزارش شهرنیوز، پیام جوادیان با اشاره به برنامه سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مبنی بر نصب فلاورباکس‌هایی در معابر سطح شهر اظهار کرد: از اواخر سال ۹۵ کمیته ای برای ساخت و نصب فلاور باکس‌ها در رفیوژ وسط بلوارها با هدف افزایش فضای سبز شهری در بلوارهایی که فاقد فضای سبز بوده تشکیل شد.
وی یکی از اقدامات در راستای تامین این فلاورباکس‌ها را بررسی انواع آنها برای انتخاب محصول نهایی عنوان کرد و افزود: پس از بررسی، انواع فلاور باکس‌های موجود، فلاورباکس سیمانی تمام عایق پلیمری از جنس همانتوس با ابعاد ۱۲۰ در ۴۵ سانتیمتر انتخاب شد و بعد از انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی آن در مناطق یک و هفت در دستور کار قرار گرفت.
مدیر عامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم سیستم آبیاری فلاور باکس‌ها را قطره‌ای عنوان کرد و ادامه داد: این طرح تا پایان سال در مناطق چهار و دو و همچنین خیابان کلهری در منطقه پنج نیز اجرا می‌شود و سیستم آبرسانی آن نیز به‌ صورت قطره‌ای بوده تا در فصل گرما با مشکل آب‌رسانی مواجه نشویم.
وی از طراحی و ساخت گلدان‌های سنگی در ورودی میدان‌ها نیز خبر داد و خاطرنشان کرد: گلدان‌های سنگی در ورودی میدان‌هایی که فاقد فضای سبز هستند جانمایی شده و نوع کاشت و تعداد و محل آن نیز در کمیته طراحی به تصویب رسیده و با پایان عملیات ساخت آن‌ها وارد مرحله اجرا خواهد شد.
جوادیان افزود: نوع گونه گیاهی برای فلاور باکس‌ها و گلدان‌های سنگی از نوع مقاوم‌ به‌ گرما و کم‌آب بر بوده و با توجه به تجربه اجرا در بلوار بوعلی منطقه چهار انتخاب ‌شده است.
وی با بیان اینکه بعد از گیاه یوکا و پالم، کامیس گیاهی است که برای کاشت در گلدان‌های سنگی انتخاب‌شده است، افزود: در فضای پایین گلدان‌ها با توجه به فصل، گیاهان پوششی و در ایام عید گیاهان گل‌دار کاشت می‌شود و از نظر آب‌رسانی و تأمین آب مورد نیاز آنها نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.
مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به ضرورت بررسی بیشتر اجرای پروژه های اینچنینی گفت: پس از موفقیت طرح پایلوت اعتباری بالغ‌ بر یکصد میلیون تومان برای تهیه فلاورباکس‌ها هزینه شده که بعد از اتمام کار هزینه‌های پنهان طرح از جمله کاشت، بازکاشت، نگهداری و اجرای طرح نیز به این ‌یکصد میلیون تومان اضافه خواهد شد.
وی هزینه‌های پنهان اجرای این طرح را قابل‌توجه دانست و افزود: یکصد میلیون تومان نیز برای طراحی و ساخت گلدان‌های سنگی هزینه شده است که در کنار هزینه ۵۰ میلیون تومانی ساخت گریل و هزینه‌های پنهان اجرای چیدمان آن در سطح شهر، هزینه اجرای پروژه ها مشخص خواهد شد.
جوادیان اجرای اولیه طرح گلدان‌های سنگی را در مرکز شهر اعلام کرد و ادامه داد: این طرح ابتدا در مرکز شهر و خیابان‌های اصلی مانند انقلاب، شهید فاطمی و چهار راه بازار اجرا شده و تا پایان سال در مناطق دیگر نیز اجرایی خواهد شد.