29.4 C
شهر مقدس قم
۲۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان آتش‌نشانی

اتصالات غیراستاندارد علت اصلی مسمومیت با مونوکسیدکربن است

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم گفت: غیراستاندارد بودن اتصالات لوله بخاری و یا دودکش مهم ترین عاملی است که در چند سال گذشته موجب مسمومیت شهروندان با گاز مونوکسیدکربن شده است.

عباس جعفری افزود: استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد و همچنین رعایت نکردن نکات ایمنی در استفاده از وسایل گرمایشی از جمله علت هایی است که باعث مسمومیت با گاز بی رنگ و بوی مونوکسید کربن می شود.
وی اضافه کرد: حتی در برخی موارد شهروندان بخاری استاندارد تهیه نموده اند، ولی آن را به دودکش وصل نکرده اند و یا اتصالات غیرایمن مثل لوله های اکاردئونی برای بخاری وصل نموده اند که استاندارد کافی ندارد و می تواند خطرناک باشد.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم ادامه داد: در مواردی نیز اتصالات خروجی لوله ها به طرز مناسبی متصل نشده و گاز مونوکسیدکربن به داخل محیط نفوذ کرده است.
جعفری مسدود شدن مسیر خروجی دودکش ها روی پشت بام را از مهم ترین عوامل ورود گاز مونوکسیدکربن به محیط عنوان و بیان کرد: قرارگرفتن مصالح ساختمانی داخل دودکش و یا لانه گذاشتن پرنده ها روی دودکش ها باعث می شود مسیر خروج گاز بسته و مونوکسیدکربن وارد محیط شود.
وی تاکید کرد: دودکش باید ۲۰ سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد و ارتفاع آن نیز بیشتر از یک متر نباشد.
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم افزود: همچنین در انتهای دودکش باید کلاهکی به شکل H نصب شود که این شکل کلاهک مانع لانه گزینی و افتادن اشیا در دودکش می شود.