28.7 C
شهر مقدس قم
۲۰ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
اخبار سازمان توسعه و عمران

سیستم‌های اطفای حریق پارکینگ زائر فعال است

مدیرعامل سازمان توسعه و عمران شهرداری قم با اشاره به برخی مسائل مطرح شده در خصوص عدم امکان ورود خودروهای امدادی به پارکینگ زائر گفت: این مساله برای برخی خودروهای خاص به دلیل محدودیت ارتفاع برقرار است اما سیستم‌های اطفای حریق پیش بینی شده این قابلیت را دارند که به سرعت عملیات اطفا را انجام دهند.

به گزارش شهرنیوز، محمدتقی نادعلی با بیان اینکه پروژه بازار شمسه یکی از بزرگترین پروژه‌های شهر قم است، اظهار کرد: این پروژه در ۵ طبقه به مساحت حدود ۱۵۰ هزار مترمربع احداث شده که سه طبقه از آن کاربری پارکینگ دارد و طبقات منفی دو و یک کاربری تجاری دارد.
وی با بیان اینکه پارکینگ‌های مجتمع شمسه ظرفیت ۲ هزار خودرو دارد، تصریح کرد: ظرفیت بخش تجاری مجتمع نیز بیش از ۹۰۰ واحد است.
مدیرعامل سازمان توسعه و عمران شهرداری قم با اشاره به ظرفیت‌های ویژه پروژه مجتمع شمسه اذعان کرد: کلنگ‌زنی این پروژه در سال ۸۶ صورت گرفته و در آن زمان ارتفاع مجاز پارکینگ حدود ۲ متر و ۳۰ سانتیمتر بوده است و در حال حاضر با تغییرات آئین‌نامه‌ها ارتفاع خودروهای خدماتی حدود ۲٫۵ متر است.
وی با اشاره به برخی مسائل مطرح‌شده در خصوص مشکلات ورود خودروهای اورژانس و آتش‌نشانی به داخل پارکینگ زائر گفت: با توجه به محدودیت ارتفاع ورودی پارکینگ امکان ورود خودروهای خاص آتش‌نشانی و اورژانس به این پارکینگ وجود ندارد.
نادعلی اضافه کرد: در بخش آتش‌نشانی سیستم‌های خاص در این پارکینگ تعبیه شده است؛ به جز سیستم اعلام حریق، دو نوع سیستم اطفاء حریق در این پارکینگ وجود دارد که شامل سیستم خشک و تر است و هر دو همزمان قابلیت اجرایی دارد.
وی ادامه داد: سیستم‌های پیش بینی شده این قابلیت را دارند که به سرعت عملیات اطفا را انجام دهند.