31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
شهرسازی و معماری

وضعیت پروژه طراحی شهری اراضی بادیان مورد بررسی قرار گرفت

جلسه تبیین و بررسی پروژه طراحی شهری اراضی بادیان با حضور مشاوران معاونت شهرسازی و چند تن از مسؤولان شهری در شهرداری برگزار شد.

به گزارش شهرنیوز، جلسه تبیین و بررسی پروژه طراحی شهری اراضی بادیان با حضور مشاوران معاونت شهرسازی و چند تن از مسؤولان شهری در شهرداری برگزار شد.
محسن صادقی امینی مدیرکل دفتر طرح‌های توسعه شهری شهرداری قم در این جلسه با اشاره به محدوده طراحی شهری اراضی بادیان در قم و لزوم اخذ نظرات اتاق اصناف در طراحی این محدوده عنوان کرد: پروژه های مطالعاتی شهرسازی اگر با همراهی شهروندان و برای رفع مشکلات آنان انجام شود قطعا با توفیقات بیشتری مواجه می شود و وظیفه ماست که مردم را از ضوابط آگاه کنیم.
 وی افزود: توافقات بر روی زمین‌های محدوده اراضی بادیان و ضوابط مربوط به آن‌ها که در دست تصویب قرار دارد باید با هماهنگی معاونت شهرسازی صورت گیرد تا بعدا در مرحله اجرا تداخل و مشکلی پیش نیاید.
تقوی نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم در این جلسه نیز در ادامه با اشاره به وجود صنایع مختلف موجود در محدوده کوه سفید گفت: سیاست‌ شهری استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی است ولی اجازه ممنوعیت فعالیت‌های صنعتی در خارج از شهرک‌های صنعتی را نداریم، البته رعایت ضوابط زیست محیطی نیز بسیار ضروری است.
وی افزود: ۵۰ درصد از کل مجوزهای صنعتی خارج از شهرک‌های صنعتی در قم مربوط به محدوده کوه سفید و بادیان است که در این پروژه باید تقاضاهای صنعتی را مورد توجه قرار دهد چرا که نمی‌توان مانع فعالیت صنعتی صنعتگران شد.
اویسی نماینده شرکت آب و فاضلاب قم نیز در ادامه این جلسه بیان کرد: توسعه بخش گردشگری در محدوده بادیان ممکن است محدودیت هایی را در حوزه آب به وجود آورد از این رو ضروری است بخش تأسیسات آب و مسائل زیست محیطی این منطقه به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
ابوالفتحی کارشناس طراحی شهری نیز در ادامه این جلسه با اشاره به طرح اراضی بادیان عنوان کرد: طراحی شهری اراضی بادیان به این دلیل ضرورت دارد که پایتخت را به جنوب کشور وصل می‌کند و ورودی شهر قم از سمت تهران ساماندهی می‌شود.
وی افزود: از جمله اهداف پروژه طراحی شهری اراضی بادیان ارتقاء تصویر ذهنی شهر قم در میان زائران، گردشگران و مسافران، امکان سنجی استقرار فعالیت‌ها، توسعه گردشگری اقتصادی، بهبود سیما و منظر شهری و به ویژه ورودی شهر قم و در نهایت ارتقاء کیفیت فضاهای عمومی است.
این کارشناس طراحی شهری اضافه کرد: محدوده پروژه طراحی شهری اراضی بادیان ۱۰۸ هکتار است که در قم واقع شده و در همسایگی شمالی رودخانه قم است و بخشی از آزادراه خلیج فارس و کمربندی امام علی(ع) را هم در بر می‌گیرد.
فیروز علیزاده مدیرعامل شرکت نقش محیط نیز در ادامه این جلسه اظهار کرد: قراردادی برای پروژه طراحی شهری اراضی بادیان بسته شده است که نیاز به همکاری بیشتر دارد و اکنون در مرحله ابتدایی کار هستیم و هنوز اقدام اجرایی خاصی در این خصوص انجام نشده است.
وی افزود: این پروژه خاص است به همین دلیل نیازمند نظرات و مردم برای پیشبرد این پروژه هستیم.
مدیرعامل شرکت نقش محیط، اجرای طرح شهری اراضی بادیان را اتفاق خوبی برای قم و به نفع مردم قم دانست و گفت: یکی از اقداماتی که در عرض این پروژه صورت می‌گیرد این است که نوع صنایع فعال در محدوده پروژه بادیان مورد کنترل قرار می‌گیرد.
علیزاده عنوان کرد: در جریان طرح مطالعات ورودی قم از سمت تهران پیشنهادهایی در مورد کوه سفید به تصویب رسیده است که بر اساس آن نوعی پالایش منطقه‌ای در محدوده کوه سفید صورت می‌گیرد.
وی اضافه کرد: تمام شهرهای ایران با صنایع آلاینده گره خورده‌اند و این اتفاق جدیدی در قم نیست و راه‌های متعددی برای کنترل آن وجود دارد.
مدیرعامل شرکت نقش محیط بیان کرد: چون صنایع موجود در حاشیه‌های نزدیک به شهر مانع از توسعه حاشیه‌های شهری می‌شوند بهتر است انتقال این صنایع به مراکز دورتر صورت گیرد تا قم از این نظر دیگر با مشکل مواجه نشود.
علیزاده ادامه داد: برای تسریع در روند تحقق‌پذیری طراحی شهری اراضی بادیان باید بحث زمین‌های کوچک که در محدوده این پروژه قرار دارند حل شود.