4.8 C
شهر مقدس قم
۲ اسفند ۱۳۹۷
ورود / عضویت
Image default
اخبار سازمان زیباسازی اطلاعیه ها

اعلام فراخوان دریافت آثار شهرنگار ۲/دریافت آثار در دو بخش حجمی و نقاشی دیواری

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قم گفت: علاقمندان به شرکت در فراخوان شهرنگار ۲ در دو بخش المان‌های حجمی و نقاشی دیواری می‌توانند تا ۵ بهمن آثار خود را ارسال کنند.

به گزارش شهرنیوز، سیدمحمد موسوی‌منش با بیان اینکه فراخوان شهرنگار ۲ با عنوان استقبال از بهار ۹۸ اعلام شده است، اظهار کرد: این فراخوان در دو بخش اصلی تقسیم می‌شود و ذیل آن موضوعاتی مطرح شده که از علاقمندان درخواست شده در این بخش‌ها آثار خود را ارسال کنند.
وی با بیان اینکه فراخوان شهرنگار امسال در دو بخش المان‌های شهری و نقاشی دیواری اعلام شده است، افزود: فرصتی که برای ارسال آثار این فراخوان مشخص شده تا پنج بهمن ماه است و تلاش شده در کمیته داوران بررسی طرح‌ها از داوران تراز اول کشور استفاده شود.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قم با بیان اینکه در موضوع فراخوان آثار حجمی و المان موضوعات اصلی هویت اسلامی – ایرانی، خاطره ایرانی، نشاط و پویایی، تزئینات شهری و گرافیک شهری، بهار و رستاخیز و تجلی آیات الهی، داستان‌های ایرانی و قصص قرآنی، نوستالژی، استفاده از درون مایه طنز، خاطره‌های شیرین عمومی (با موضوعات خانواده، کار، زیارت)، موضوع آزاد، ظهور و نیمه شعبان است، اظهار کرد: با توجه به اینکه این آثار به صورت موقت در ایام نوروز سال ۹۸ مورد بهره برداری و اکران قرار خواهند گرفت، بایستی علاوه بر حداقل سه ماه ماندگاری مفید در فضای باز شهری، فاقد پیچیدگی ساخت، قابلیت جابجایی آسان و از حداقل هزینه ساخت برخوردار باشد.
وی با تاکید بر اینکه کلیه طراحان و هنرمندان باید مشخصات فنی طرح خود را شامل ابعاد، متریال، آنالیز، برآورد، اهداف طرح و روش اجرا به طور کامل ارائه کنند، افزود: همچنین طرح‌های برگزیده در صورت داشتن فایل سه بعدی باید اصل فایل را نیز ارائه دهند.
موسوی‌منش با بیان اینکه تکنیک انتخاب متریال ساخت آزاد است، به موضوعات فراخوان نقاشی دیواری اشاره و اذعان کرد: استقبال از بهار، حال و هوای نوروز، تولد دوباره طبیعت، آیین‌ها و آداب و رسوم مراسم نوروز، سفره هفت سین، ذکر و دعای تحویل سال، رنگ و جذابیت در شهر، هوای پاک و شهر پاک، شهر دوست داشتنی و آرامش بخش، قم شهر کریمه اهل بیت (س)، بازی با نور و رنگ و سایه، بهار و رستاخیز و تجلی آیات الهی، ایجاد روحیه نشاط و شادی، سلامت جسمی و روانی، خانواده و همدلی، شاخص‌های فرهنگی و مذهبی شهر قم، ظهور، نیمه شعبان موضوعات فراخوان این بخش است.
وی اضافه کرد: برای طراحی ضرورت دارد طرح‌های ارسال شده در جهت حفظ ارتباط موضوعی صورت پذیرد؛ هچنین طرح‌ها باید از مخاطب پذیری بالایی برخوردار باشد و قابلیت اجرا در فضاهای شهری قم را به صورت نقاشی یا به صورت نقش برجسته و کاشی داشته باشد.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قم بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود با توجه به تجربه فراخوان‌های قبلی آثار خوبی ارسال شود و در بخش المان‌ها اولویت ساخت با طراح و هنرمند است و در صورتی که مشکلی باشد در قالب کمیته تقویم طرح‌های زیباسازی طرح از طراح خریداری می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه در موضوع المان به صورت تخصصی کار بررسی می‌شود، بیان کرد: هنرمندان در ابتدا باید ماکت و کلیات اجرا شده را تحویل داده و پس از تأیید اولیه در کمیته‌های مختلف مطرح شده و برندگان مشخص می‌شوند.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قم با بیان اینکه یکی از بحث‌های اصلی در بخش آثار این است که المان و طرح جای دیگری استفاده نشده باشد، خاطرنشان کرد: در حوزه نقاشی دیواری فراخوان گسترده‌تر است و با توجه به زمان بیشتر ماندگاری سعی داریم طرح‌های ماناتر را برگزیده کنیم.
موسوی‌منش با اشاره به جوایز پیش‌بینی شده برای شهرنگار ۲ تصریح کرد: در بخش نقاشی دیواری به هشت طرح برتر ۳٫۵ میلیون تومان، هشت طرح دوم ۲٫۵ میلیون تومان و ۱۲ طرح سوم یک میلیون تومان اهدا خواهد شد.
وی با اشاره به راه‌های ارسال آثار به شهرنگار ۲ گفت: شرکت کنندگان می‌توانند آثار خود را از طریق نشانه پستی zibasazi.qom@gmail.com ارسال نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به کانال  zibasaziqom@ و سایت com.zibasaziqom.www مراجعه کرده و یا با شماره ۳۷۷۰۵۲۳۰-۰۲۵ و ۳۷۷۲۲۱۳۱-۰۲۵ تماس بگیرند.
image_pdfimage_print