31 C
شهر مقدس قم
۲۱ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
فنی و عمرانی

پروژه های بزرگ در قم همچنان فعال هستند

معاون فنی و عمرانی شهردار قم گفت: مشکلات اقتصادی و گران شدن نرخ ارز موجب شده در بسیاری از پروژه های شهرداری خروج پیمانکار اتفاق بیفتد اما پروژه های بزرگ در قم همچنان فعال هستند.

علیرضا قاری قرآن در پاسخ به این پرسش که تغییرات نرخ ارز چه اثری بر وضعیت پروژه های عمرانی در شهر قم گذاشته است، اظهار کرد: متاسفانه اثرات این موضوع زیاد بوده هر چند به توقف پروژه ها نرسیده، اما منجر به تجدید قراردادها شده است.
وی افزود: یک مشکل اساسی که در پروژه ها داشتیم، این بود که قراردادهایی که قبل از تاریخ افزایش قیمت منعقد شده امکان تعدیل قیمت نداشت؛ از طرفی فرایند تعدیل قیمت که با نظارت دولت و شورای فنی کشور اتفاق می افتد بسیار طولانی بوده و در بازه زمانی رخ می دهد که اثرگذاری خوبی ندارد.
 معاون فنی و عمرانی شهردار قم افزود: دولت بخشنامه ای به شهرداری ها اعلام کرده که در صورت تمایل پیمانکار به ختم پروژه این کار را انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه با سه برابر شدن قیمت ارز و سه برابر شدن هزینه ها، تمایل برای ختم پیمان با قیمت های قبلی طبیعی است، افزود: اکثر پروژه ها امروز به این شرایط رسیده اند و درخواست هایی از سوی پیمانکاران آمده که باید بررسی کنیم.
قاری قرآن گفت: در مورد پروژه هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی دارند، تمام تلاش خود را برای کمک به پیمانکار می کنیم تا پروژه دچار خروج پیمانکار و تجدید پیمان که امری زمان بر است نشود.
وی ادامه داد: دو تا از سوله های ورزشی که قرار بود امسال ساخته شود به پیشرفت فیزیکی بالای ۷۵ درصد رسیده و تلاش کردیم راهکاری پیدا کنیم تا پیمان ختم نشود اما بقیه پروژه های ورزشی به این سمت رفته است و مجبوریم از ابتدا قرارداد ببندیم.