32.7 C
شهر مقدس قم
۲۵ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
حمل و نقل وترافیک

استقبال شهرداری قم از مشارکت مردم در ایجاد پارکینگ‌های موقت

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: از ایجاد هر گونه پارکینگ موقت در نقاط مختلف شهر استقبال می‌کنیم تا افراد به صورت موقت پارکینگ ایجاد و درآمد کنند.

عباس ذاکریان با اشاره به لزوم توجه به حمل و نقل عمومی اظهار کرد: در حالی که دنیا به سمت حمل و نقل عمومی و دوچرخه می‌رود، هنوز در کشور به دنبال توسعه حمل و نقل خصوص هستیم، باید در خصوص ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه در شهر قم مطالعه صورت بگیرد و به دنبال اجرای طرح سه‌شنبه‌های بدون خودروی خصوصی در شهر هستیم.
وی ادامه داد: پروژه پیاده روسازی در خیابان چهارمردان را طراحی می‌کنیم، البته باید پارکینگ‌های موتورسیکلت در اطراف این پروژه به وجود بیاید، پارکینگ‌های اطراف حرم حضرت معصومه(س) محدود هستند و البته معابر پیرامون حرم مطهر گنجایش ایجاد تعداد بیشتر پارکینگ را ندارند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم افزود: به دنبال ایجاد کمیته پارکینگ در شهر قم هستیم، البته در زمینه ضوابط شهرسازی در این شهر نقص داریم، معابر شهری در قم محدود است، اما همین معابر محدود هم توسط خودروهای شخصی در قالب پارک دوبل اشغال شده است، با پارک خودرو و اشغال معابر توسط صنوف و حرکت موتورسیکلت‌ها در مسیرهای پیاده رو مواجه هستیم.
ذاکریان با اشاره به لزوم ایجاد پارکینگ بیشتر در شهر قم اظهار کرد: از ایجاد هر گونه پارکینگ موقت در نقاط مختلف شهر استقبال می‌کنیم تا افراد به صورت موقت پارکینگ ایجاد و درآمد کنند، بحث ساماندهی پارک موتورسیکلت‌ها در اطراف حرم حضرت معصومه(س) یک متولی خاص ندارد و چنین کاری نیازمند هماهنگی دستگاه‌های مختلف است.
وی خاطرنشان کرد: حمل و نقل عمومی بدون ایجاد محدودیت برای حمل و نقل خصوصی موفق نمی‌شود و باید این محدودیت به وجود بیاید تا حمل ونقل عمومی برای مردم مطلوبیت پیدا کند، بدون اجرای طرح ترافیکی، امکان توسعه حمل و نقل عمومی وجود ندارد، در کشورهای دیگر هزینه سفر با حمل و نقل خصوصی به شدت بالا می‌رود تا مردم به سمت حمل و نقل عمومی بروند.