30.7 C
شهر مقدس قم
۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
شهرسازی و معماری

لزوم مشارکت محوری شهروندان در امور بازآفرینی شهری

عضو هیات مدیره سازمان بازآفرینی شهری با اشاره به لزوم مشارکت محوری شهروندان در امور بازآفرینی شهری گفت: دولت، شهرداری و بخش خصوصی در پروژه‌های محله محوری سه راس مهم یک مثلث هستند اما هسته این مثلث را مردم تشکیل می‌دهد.

به گزارش شهرنیوز، منا عرفانیان عصر دیروز در پنل تخصصی هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، عمران و بازآفرینی شهری و دومین کنفرانس تخصصی مهندسی پل که در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی شهرداری قم برگزار شد،توجه به محله‌گرایی به عنوان یک الزام توسعه‌ای را یکی از ضروریت‌های بازآفرینی شهری عنوان کرد و گفت: توانمندسازی گروه‌های کم‌درآمد یکی از راهکارها و سیاست‌های اقدام در بافت های ناکارآمد شهری است.
وی با اشاره به لزوم مشارکت محوری شهروندان در امور بازآفرینی شهری خاطرنشان کرد: دولت، شهرداری و بخش خصوصی در پروژه‌های محله محوری سه راس مهم یک مثلث هستند اما هسته این مثلث را مردم تشکیل می‌دهد.
عضو هیات مدیره سازمان بازآفرینی شهری با اشاره به راهکارهای بازآفرینی بیان کرد: تدوین برنامه بازآفرینی، شناسایی، ایجاد و تقویت نهادهای پشتیبان اجرای برنامه بازآفرینی، ایجاد شبکه‌های همکاری و فراهم‌کردن ساز و کار برنامه‌ریزی مشارکتی، ارتقاء رضایتمندی سکونتی در ساکنان محلات، همه شمولی در تهیه و اجرای برنامه‌ها و اقدامات بازآفرینی شهری، حفاظت از محیط طبیعی و سرمایه‌های زیستی شهر، توسعه درونی و پایدار اجتماع محلی و… از جمله راهکارهای دستیابی به بازآفرینی است.
وی با بیان اینکه نهادهای غیردولتی و تشکل‌های مردمی در تبیین اهمیت بازآفرینی شهرها نقش بسیار چشم‌گیری دارند، تصریح کرد: بهسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن، ارتقای توانمندی‌های اقتصادی، اجتماعی و نهادی و… از طریق ابزارسازی، شبکه‌سازی و… می‌تواند جزو اقدامات مورد نیاز در حوزه بازآفرینی باشد.
عرفانیان با اشاره به تجربه‌های شهرهای ایران در مسیر بازآفرینی گفت: مجموعه اقدامات انجام شده ما را در مسیر بازآفرینی قرار داده‌اند و نماینده کل جریان بازآفرینی نیستند.