35.9 C
شهر مقدس قم
۲۳ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
فنی و عمرانی

نباید پشت‌ درهای بسته در تهران برای شهرهای دیگر تصمیم گرفت/بازآفرینی شهری باید به افزایش کیفیت زندگی مردم‌ بینجامد

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه نمی‌توانیم پشت درب‌های بسته در تهران برای شهرهای دیگر برنامه‌ریزی کنیم گفت: باید نهادی در شهرهایی چون قم شکل گرفته و در ارتباط با شورای معماری و شهرسازی برنامه‌ریزی برای طرح‌های نسل جدید را آغاز کنیم.

به گزارش شهرنیوز، محمدسعید ایزدی پیش از ظهر امروز در افتتاحیه هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، عمران و بازآفرینی شهری و دومین کنفرانس تخصصی مهندسی پل که در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به نحوه نگرش به شهر اظهار کرد: باید این بحث کلیدی در نظام برنامه ریزی جا بیندازیم؛ اگر شهر را نمود بنیا‌ن‌های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بدانیم نگاه ما به آنها تغییر می‌کند.
وی با بیان اینکه شهر یک سازمان اجتماعی است تصریح کرد: باید رویکردها نسبت به مفهوم شهر تغییر و به صورت یک سازمان اجتماعی اقتصادی و سیاسی تنظیم شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: برای رسیدن به یک رویکرد مطلوب باید بازخوانی از آنچه در ساختار و شاکله شهرهای ما در گذشته وجود داشته انجام دهیم چراکه امروز دچار انقطاع از روند توسعه قبل هستیم.
وی با اشاره به چالش‌های پیش روی شهرهای امروز بیان کرد: آلودگی هوا و زیست‌پذیری تا کیفیت‌ها شهرهای ما را با مشکل مواجه کرده و باید فکری در راستای توسعه پایدار شهرها بشود.
ایزدی با اشاره به راهکارها برای توسعه پایدار شهرها افزود: نظام برنامه ریزی و سیاست‌گذاری شهرها باید اصلاح شود؛ تغییر در انگاره‌ها، رویکرد مواجهه، محتوای طرح‌ها، ساختار بررسی و تصویب و مکانیزم‌های طرح‌های توسعه باید در دستور کار باشد.
وی با اشاره به پیگیری برای جایگزین‌سازی نسل جدیدی از طرح‌های توسعه در شهرها گفت: در پنج شهر به صورت پایلوت مطالعات را آغاز کرده‌ایم.
ایزدی با بیان اینکه نمی‌توانیم پشت درب‌های بسته در تهران برای شهرهای دیگر برنامه‌ریزی کنیم افزود: باید نهادی در شهرهایی چون قم شکل گرفته و در ارتباط با شورای معماری و شهرسازی برنامه‌ریزی برای طرح‌های نسل جدید را آغاز کنیم.
وی تصریح کرد: نمی‌شود بدون استراتژی و طرح توسعه به مسیر جدید برسیم؛ شاید روزی قم هم نیاز به شهر جدید داشته باشد و باید طرح‌های آینده‌نگرانه ما به سوالات در این زمینه پاسخ دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی خواستار شکل‌گیری نهاد مشترک بین شهرداری، راه و شهرسازی و… برای ایجاد فصل مشترک بین ذی‌نفعان توسعه شهر شد و گفت: این نهاد فضای مدیریتی و سیاست‌گذاری را برای شهر رقم می‌زند نه اینکه جای دیگری برنامه‌ریزی شود و ارگانی مثل شهرداری مجبور به اجرای برنامه باشد.
وی با تاکید بر نیاز به تدوین استراتژی‌های توسعه شهر گفت: نخستین ماموریت این نهاد می‌تواند تدوین سند استراتژی‌های توسعه شهر باشد تا پس از آن راهکارها و برنامه‌ها در دستور کار قرار گیرد.
ایزدی با تاکید براینکه بازآفرینی یکی از سیاست‌هایی است که در سال‌های اخیر برای پاسخ به چالش‌های شهری در دستور کار قرار گرفته است افزود: باید مراقب باشیم از این سیاست به عنوان برچسب استفاده نکنیم؛ آیا این سیاست به دنبال توسعه مسکن یا پروژه‌های بزرگ‌مقیاس است؟ که در واقعیت اینطور نیست. تمام تلاش این بوده که شهر توان ارتباط با شهروندان نداشته و مدیریت شهری نقش اصلی در فعالیت شهر نداشته و با این طرح بتوانیم برنامه‌های محله محور برای ارتباط با شهروندان تدوین کرده و مدیریت شهری را محور فعالیت در شهر قرار دهیم.
وی گفت: دولت باید در جای خود بنشیند و سیاست‌های تسهیل‌کننده را اتخاذ کرده و ابزارهای مالی و حمایتی را فراهم کند و مدیریت کار را به مدیریت استانی و شهری واگذار کند.
ایزدی گفت: اگر جایی از سیاست بازآفرینی نقل شده و پروژه‌ای تعریف می‌شود که منجر به اخراج ساکنین یک منطقه و جابجایی آنها می‌شود قطعا پروژه بازآفرینی نیست و بازآفرینی به دنبال ارتقاء کیفیت زندگی برای ساکنین مناطق مختلف شهرها است که سال‌ها در مشقت زندگی کرده‌اند.
وی نقش ساکنین مناطق فرسوده را در اجرای طرح بازآفرینی مد نظر قرار داد و افزود: ما باید شهروندان را توانمند کنیم تا بتوانند سیاست‌های بازآفرینی را در محلات و مناطق اجرا کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه دولت و شهرداری‌ها باید نسبت به توسعه خدمات و کاربری‌های مورد نیاز محله اقدام کنند گفت: بعد از این اقدامات نوسازی مسکن است که باید بخش خصوصی را وارد کار کنیم و با مشارکت مردم نوسازی پیش برود.
وی بیان کرد: امروز در ۱۳۰ هزار هکتار ۵۴۰ شهر برنامه‌ریزی برای بازآفرینی در دستور کار است و دولت در این زمینه نقش تسهیل‌گر دارد؛ کار مسکن باید به توسعه‌گران واگذار شده و دولت تسهیل‌گر و حمایت‌کننده باشد.