35 C
شهر مقدس قم
۱۸ مرداد ۱۴۰۱
ورود / عضویت ویژه نامه کرونا / مراکز درمانی قم / اخبار رسمی کرونا
En | Ar
فنی و عمرانی

جمعیت شهرنشین دنیا به ۶۶ درصد می‌رسد

عضو شورای شهر بارسلونای اسپانیا گفت: امروز در دنیایی از شهرها زندگی می‌کنیم و ۵۴ درصد از جمعیت دنیا در شهرها زندگی می‌کنند و انتظار داریم تا ۲۰۵۰ این جمعیت به ۶۶ درصد برسد که تغییرات آب و هوایی برای آنها مشکل ساز خواهد بود.

به گزارش شهرنیوز، ویکتور مارتینز پیش از ظهر امروز در افتتاحیه هشتمین کنفرانس بین المللی توسعه پایدار، عمران و بازآفرینی شهری و دومین کنفرانس تخصصی مهندسی پل که در سالن‌ همایش‌های بین‌المللی شهرداری قم برگزار شد، با بیان اینکه آینده توسعه شهرها یکی از نگرانی‌های امروز جهان است اظهار کرد: ما به دنبال این هستیم که شهرها پایدار و سازگارتر باشند تا شهروندان احساس آرامش کنند و در این زمینه یک دشمن مشترک داریم که تغییرات آب و هوایی است که یکی از علل اصلی آن گازهای گلخانه‌ای است.
وی بیان کرد: شاید در گذشته رخ‌دادن سیل در صحرا چیز بعیدی بود اما در ماه‌های اخیر سیلی در صحرا رخ داد که همه را متعجب کرد؛ امروز در دنیایی از شهرها زندگی می‌کنیم و ۵۴ درصد از جمعیت دنیا در شهرها زندگی می‌کنند و انتظار داریم تا ۲۰۵۰ این جمعیت به ۶۶ درصد برسد که تغییرات آب و هوایی برای آنها مشکل ساز خواهد بود.
عضو هیات علمی دانشگاه بارسلونای اسپانیا با اشاره به تاثیر تغییرات آب و هوایی بر مدیریت و توسعه شهرها خاطرنشان کرد: توسعه شهری یکی از چالش‌های پیش روی جهان در این روزها است.
وی با اشاره به برنامه سازمان ملل در حوزه انعطاف‌پذیری شهری و توانایی سکونت بشر اظهار کرد: انعطاف پذیری شهری رویکردش به گونه‌ای است که خطرات چندگانه را مورد توجه قرار داده و برای آنها راهکار مناسب ارائه کند.
مارتینز بیان کرد: بحران‌ها نگرانی جدی در مدیریت شهرها در قرن ۲۱ هستند و اختلالات بحرانی بیش از پیش در شهرها اتفاق خواهد افتاد؛ برای ارزیابی قابلیت انعطاف‌پذیری امروز و آینده شهر رویکرد چندجانبه نیاز است. تغییرات آب و هوایی می‌توانند اثرات مستقیم بر مدیریت شهر داشته که در حوزه مخابرات، انرژی، حمل و نقل و… اثرات خود را نشان می‌دهند.
وی گفت: شهر هوشمند می‌تواند تمام نیازهای شهروندان را تامین کند و ایجاد شغل، ارتباط با شهروندان، رفع نیازهای آنها و… از شاخصه‌های اصلی آن است.
عضو هیات علمی دانشگاه بارسلونای اسپانیا با بیان اینکه برخی شهر هوشمند را در سنسورها و سیم‌ها خلاصه می‌کنند گفت: شهر هوشمند فراتر از این مسائل است و شهر هوشمند نه تنها باید چالش‌های خود را با رویکرد تکنولوژی برطرف کند بلکه باید از قابلیت‌های اقتصادی، اجتماعی و… برای رفع نیازهای شهروندان استفاده کند.
وی با تاکید بر اینکه شهر هوشمند به خودی خود هدف نیست افزود: شهرها علی رغم اشتراکات متفاوتند پس ممکن است هدف یکسان نبوده و ممکن است راه‌ها برای رسیدن به اهداف نیز متفاوت باشد.
مارتینز تصریح کرد: در سال‌های گذشته بسیاری از راه‌حل‌های هوشمند موفق همچون جمع‌آوری زباله، انرژی و… به کار رفته است که کارآمد بوده‌اند اما نیاز است که شهرها بدانند چگونه بیشتر پیشرفت کنند و برای به دست آوردن دستاوردهای جدید برای رفاه شهروندان چه کارهایی انجام دهند.
وی یکی از بزرگترین چالش‌های شهر را کشف چگونگی اتصال ارزش به داده‌های تولیدشده دانست و افزود: برای توسعه سیستم‌های یکپارچه نیازمند پول زیادی است؛ در مراحل ابتدایی شهر هوشمند شرکت‌ها به راحتی می‌توانند دخیل شوند و شهرها می‌توانند آنها را بخشی از پروژه قرار دهند اما در مراحل بعدی ورود شرکت‌ها به دلیل عدم قطعیت نتایج دچار مشکل می‌شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه بارسلونای اسپانیا بیان کرد: پروژه شهر هوشمند باید شهروندان را نه تنها به عنوان کاربر بلکه به عنوان متفکر و شریک در حوزه ایجاد شهر هوشمند در نظر داشته باشد.
وی گفت: انعطاف‌پذیری، پایداری وهوشمندی نباید به عنوان برچسب نگاه شوند و باید آنها را نقشه راه دید و شهری پایدارتر است که انعطاف پذیر باشد و شهری انعطاف پذیر است که پایدار و هوشمند باشد و این موارد چون حلقه‌ای به هم متصل هستند.