۱۳۹۶ شنبه ۹ ارديبهشت
هدر
احداث شهربازي بزرگ شهر قم در بوستان غدير
شهردار قم با تاكيد بر ضرورت حمايت ملي از نوسازي بافت‌هاي فرسوده، گفت: بافت‌هاي فرسوده مديريت واحد ندارد و به دنبال اين هستيم كه مديريت واحدي در اين بخش ايجاد كرده و نواقص را برطرف كنيم احداث شهربازي بزرگ شهر قم در بوستان غدير

به گزارش شهرنيوز، دكتر سقائيان نژاد صبح امروز در ديدار با آيت‌الله اعرافي مدير حوزه‌هاي علميه، با بيان اينكه شهرداري چالش‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته است، اظهار كرد: يكي از مشكلات بدهي‌هاي شهرداري بود كه ساليانه 450 ميليارد تومان به آن بدهي تعلق مي‌گرفت.

شهردار قم با بيان اينكه نزديك به 900 ميليارد تومان از اين بدهي‌ها با بانك‌ها تهاتر شد، خاطرنشان كرد: با حمايت‌هايي كه نمايندگان و رئيس مجلس شوراي اسلامي انجام داد نيز توانستيم 700 ميليارد از بدهي دولت به شهرداري را تخصيص بگيريم و بخشي از حساب‌هاي خود با ارگان‌هاي دولتي را تسويه كنيم.

سقائيان نژاد با بيان اينكه با پيگيري‌ها ضمن تخصيص اين بدهي، تبديل به اسناد خزانه‌اي شد، گفت: البته حمايت‌هاي استاني نيز همراه اين مساله شد كه توانستيم تخصيص اين بدهي‌ها را بگيريم.

وي با تاكيد بر اينكه امروز شهرداري پس‌انداز 700 ميلياردي در اختيار دارد و مي‌تواند بسياري از معضلات خود را با آن رفع كند، گفت: اين مساله اميد را در ما براي حركت جدي در آينده زنده مي‌كند.

شهردار قم يكي از مشكلات شهرداري را نداشتن نقشه راه دانست و تصريح كرد: با حمايت نخبگان شهر توانستيم نخستين برنامه پنج ساله شهرداري را به شورا ارائه بدهيم و بودجه سال 96 نيز براساس اين برنامه تدوين و به شورا ارائه و تصويب شد.

سقائيان نژاد با بيان اينكه برنامه قم 1400 حركت پايداري در شهرداري را رقم مي‌زند، چالش سوم شهرداري را پروژه‌هاي نيمه كاره دانست و افزود: عمده پروژه‌هاي نيمه كاره به اتمام رسيده و تنها چند پروژه در مراحل نهايي است كه به زودي تكميل مي‌شود.

وي به اقدامات شهرداري در حوزه زيست محيطي اشاره كرد و گفت: سال گذشته 330 هكتار به فضاي سبز شهر اضافه شده و 450 هزار اصله درخت كاشته شده كه امكان جديدي براي شهر قم ايجاد مي‌كند.

شهردار قم افزودن 90 ست جديد بازي و ست‌هاي تندرستي به بوستان‌ها خبر داد و افزود: اقدامات گسترده‌اي نيز در راستاي ايمن سازي بوستان‌ها و آبنماها صورت گرفته و امروز عمده فضاهاي شهري ما ايمن شده است.

سقائيان نژاد با اشاره به آمادگي شهرداري براي اجراي پروژه‌هاي عمراني جديد، گفت: بودجه سال 96 شهرداري بالغ بر 2 هزار و 200 ميليارد تومان است كه 64 درصد افزايش نسبت به سال 94 داشته و هزار و 800 ميليارد تومان از اين بودجه عمراني است.

وي گفت: از نظر بودجه عمراني 2.5 برابر سال گذشته بودجه عمراني داريم كه اين نشان مي‌دهد كه بايد ظرفيت‌سازي قوي را در شهر قم داشته باشيم.

شهردار قم با اشاره به وضعيت تكميل رينگ‌هاي ترافيكي شهر قم، تصريح كرد: بلوار آيت‌الله بروجردي در دو فاز به بهره‌برداري رسيده و فاز سوم نيز قبل از خرداد افتتاح خواهد شد.

سقائيان‌نژاد با بيان اينكه بلوار آيت‌الله بروجردي رينگ سوم ترافيكي شهر را تكميل مي‌كند، خاطرنشان كرد: در ميدان وليعصر(عج) و شهرك قدس نيازمند احداث تقاطع هستيم كه به زودي عمليات اجرايي آن‌ها آغاز مي‌شود.

وي با بيان اينكه 14 مجموعه فرهنگي، ورزشي و تفريحي به زودي كلنگ‌زني مي‌شود، افزود: براي اينكه بتوانيم از نظر ماندگاري توريست مذهبي شرايط خوبي پيدا كنيم پيش‌بيني‌هايي صورت گرفته است و باغ پرندگان در فاز اول و دوم آماده شده كه به زودي اجرايي خواهد شد.

شهردار قم از احداث درياچه مصنوعي در بوستان غدير خبر داد و گفت: آبريزهاي بالادست و پرديسان به اين درياچه هدايت خواهد شد كه فضاي متبوع تفريحي و گردشگري را براي شهروندان فراهم مي‌كند.

سقائيان نژاد با اشاره به برنامه شهرداري براي اجراي شهربازي بزرگ شهر در بوستان غدير، افزود: در حوزه مديريت پسماند نيز برنامه داريم كه دستگاه هاضم خريداري شده و بتوانيم مشكلات دفن را كاهش دهيم.

وي با اشاره به اقدامات نوروزي شهرداري، تصريح كرد: در ايام نوروز چند بوستان به كمپ زائر تبديل شده بود كه بوستان‌هاي فدك، غدير و امام رضا(ع) از آن جمله است و با اين اقدام توانستيم برپايي چادر در معابر شهري را مديريت كنيم.

شهردار قم يكي از چالش‌هاي جدي شهرداري در سال 95 را بحث درآمد دانست و افزود: اكثر شهرداري‌هاي كشور در سال 95 در پرداخت حقوق كاركنان نيز با مشكل مواجه بودند اما با همت مجموعه مديريت شهري توانستيم بودجه 95 را بيش از 101 درصد محقق كنيم.

سقائيان نژاد به تصويب كليات چارت تشكيلاتي شهرداري اشاره كرد و گفت: مشكل تشكيلاتي شهرداري رفع شده و بر محور برنامه قم 1400 حركت جدي براي رفع نيازمندي‌هاي شهر قم حركت خواهيم كرد.

وي گفت: براي خط اول و دوم مترو نيز 500 ميليون يورو فاينانس پيش‌بيني شده كه به احتمال قوي امسال اجرايي خواهد شد.

شهردار قم با اشاره به حمايت‌هاي شهرداري از توسعه مساجد، گفت: اگر دو سوم از هزينه احداث مساجد آورده مردم باشد باقي هزينه‌ها را شهرداري تأمين مي‌كند.

سقائيان‌نژاد به توسعه فرهنگ نماز در شهر قم، تصريح كرد: در حال ايجاد مراكزي در شهر هستيم تا در سه نوبت اذان از آن‌ها پخش شود.

وي با اشاره به اختصاص دو رديف بودجه در سال 96 براي نظافت و تقويت ظاهر مساجد و كانون‌هاي فرهنگي، افزود: سعي داريم فضايي شايسته نمازگذاران در مساجد ايجاد كنيم كه در اين بخش نيز پنج ميليارد تومان اختصاص يافته است.

شهردار قم با تاكيد بر ضرورت حمايت ملي از نوسازي بافت‌هاي فرسوده، تصريح كرد: بافت‌هاي فرسوده مديريت واحد ندارد و به دنبال اين هستيم كه مديريت واحدي در اين بخش ايجاد كرده و نواقص را برطرف كنيم.

سقائيان نژاد گفت: نزديك به هزار و 700 هكتار بافت فرسوده در قم وجود دارد و بسياري از مراكز پژوهشي حوزوي نيز در همين مكان‌ها واقع شده و نياز است اقدامي جدي در اين محدوده‌ها صورت گيرد.

وي با بيان اينكه در بلوار پيامبر اعظم(ص) جاي مراكز پژوهشي حوزوي خالي است، گفت: ما در اين بخش نيازمند حمايت مراكز حوزوي هستيم.

شهردار قم با اشاره به وضعيت فرودگاه قم، بيان كرد: فرودگاه قم ظرفيتي بسيار خوب است؛ چراكه در كنار آن راه‌آهن وجود دارد و مي‌تواند امكاني ويژه را براي حمل و نقل بار در مركز كشور فراهم كرد.

سقائيان نژاد گفت: در كنار اين مساله بحث گردشگري نيز با احداث فرودگاه در قم توسعه بيشتري خواهد داشت.

وي خاطرنشان كرد: شهر قم در شاهراه مواصلاتي مركز كشور و چهارراه ترانزيتي نزديك پايتخت قرار گرفته كه با ديد حمل و نقل بار فرودگاه مي‌تواند استعدادي بالقوه را براي شهر فراهم كند. 

 
منبع: اداره كل روابط عمومي و بين الملل شهرداري قم
تاریخ: 1396/01/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به شهرداري شهر قم ميباشد.
Powered by DorsaPortal